İkizden ikize transfüzyon sendromu gelişen ve fetoskopik lazer cerrahisi uygulanan monokoryonik diamniotik gebeliklerde fetal renal arter doppler parametrelerinin işlem öncesi ve sonrası incelenmesi ve fetal renal arter dopplerinin işlem başarısını öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Fetal renal artery doppler evaluation in monochorionic diamniotic pregnancies complicated by twin to twin transfusion syndrome and treated by fetoscopic lazer coagulation
  1. Tez No: 800607
  2. Yazar: SAVCI BEKİR TELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KALELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, fetoskopik lazer koagülasyonu (FLK) işlemi gerçekleştirilen hastalarda, başarılı işlem öncesi ve sonrasında renal arter Doppler (RAD) parametrelerinin değişimini göstermek ve RAD parametrelerindeki değişimlerin FLK işleminin başarısını öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Bilim Dalı'nda tek merkezli, prospektif öncesi ve sonrası araştırma (Quasi-experimental) olarak dizayn edilen çalışma için hasta alımı Eylül 2022-Nisan 2023 dönemi arasında gerçekleştirilmiştir. İkizden İkize Transfüzyon Sendromu (İİTS) tanısı alan ve fetoskopik lazer koagülasyonu işlemi ile başarıyla tedavi edilmiş 16-26 hafta arası 31 adet monokoryonik diamniotik ikiz gebe çalışmaya dahil edildi. Fetoskopik lazer koagülasyonu işleminde başarı ölçütü olarak, işlem sonrasında İİTS tablosunun 4 hafta içinde ortadan kalkması ve yeniden gelişmemesi alınmıştır. Renal arter Doppler (RAD) değerleri her iki fetus için işlem öncesi ve sonrasında ölçülmüş ve RAD değerlerinin değişimi incelenmiştir. BULGULAR: Başarılı sonuçlanan FLK işlemlerinde, donör ikizlerdeki RAD pulsatilite indeks (PI) parametrelerinin işlem öncesi ve sonrası değişimi primer sonuç olarak incelenmiştir. İşlemden 24-48 saat ve 10-15 gün sonra verici fetus renal arter PI değerlerinin, işlem öncesiyle kıyaslandığında istatistiksel olarak azaldığı izlenmiştir. İşlemden 24-48 saat sonraki ve 10-15 gün sonraki değerler karşılaştırıldığında da anlamlı fark görülmüştür. SONUÇ: FLK işleminden sonra düzelen sistemik dolaşım ile verici fetusta daha belirgin olacak sekilde her iki fetusta da RAD PI değerleri işlem sonrası belirgin değişiklik göstermiştir. Renal arter Doppler akımlarının MKDA ikizlerde İİTS tanısındaki ve FLK işlem başarısını öngörmedeki etkinliği ileri araştırmalarla değerlendirilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: ikizden ikize transfüzyon sendromu, monokoryonik diamniotik, fetoskopik lazer koagülasyon, renal arter Doppler
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study is designed to evaluate the difference in fetal renal artery Doppler parameters before and after fetoscopic laser coagulation and to investigate the possible role of renal artery Doppler to predict fetoscopic laser coagulation procedure success. MATERİAL AND METHODS: A single center, prospective before and after (quasi-experimental) study is designed at Istanbul University Istanbul Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department Perinatology unit. Patients were recruited between September 2022 and April 2023. 31 monochorionic diamniotic pregnancies between 16-26 gestation week which were complicated by twin to twin transfusion syndrome (TTTS) and treated successfully with fetoscopic laser coagulation were included. Success in fetoscopic laser coagulation procedure is defined as disappearance of TTTS criteria in the following 4 weeks after the procedure without any recurrence. Renal artery Doppler values were measured in both twins before and after the procedure and the change in renal arter Doppler values were calculated. RESULTS: The change in donor fetus renal artery Doppler pulsatility index was investigated as the primary outcome. Donor fetus renal artery Doppler (RAD) PI values at two occasions after the laser coagulation procedure (24-48 hours and 10-15 days) were found to be statistically lower than pre-procedure values. CONCLUSIONS: RAD Doppler values were found to be significantly changed after successful fetoscopic laser coagulation procedure due to the possible systemic circulatory changes. The value of fetal renal artery Doppler assessment to diagnose TTTS and to predict fetoscopic laser coagulation procedure success should be investigated in further studies. KEY WORDS: twin to twin transfusion syndrome, monochorionic diamniotic twin pregnancies, fetoscopic laser coagulation, renal artery Doppler