İkizden ikize transfüzyon sendromu ile komplike fetoskopik lazer cerrahisi uygulanan monokoryonik diamniyotik ikiz gebeliklerde postpartum rezidüel anastomozların insidansı ve gebelik sonuçları ile ilişkisi
Incidence of postpartum residual anastomoses and their association with pregnancy outcomes in monochorionic diamniotic twin pregnancies undergoing fetoscopic laser surgery for twin-to-twin transfusion syndrome
- Tez No: 949078
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP HAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ikizden ikize transfüzyon sendromu tanısıyla fetoskopik lazer cerrahisi uygulanan monokoryonik diamniyotik ikiz gebeliklerde, intraoperatif olarak solomonizasyon yapılan ve yapılmayan olguların, postpartum plasental boya enjeksiyonu ile değerlendirilerek solomonizasyonun doğrulanması, rezidü anastomozların tespiti ve klinik sonuçlarla ilişkilendirilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Prenatal Tanı ve Tedavi Ünitesi'nde Aralık 2022 ile Nisan 2025 dönemi arasında ikizden ikize transfüzyon sendromu ile komplike, fetoskopik lazer koagülasyonu tedavisi uygulanan, 20 adet monokoryonik diamniyotik ikiz gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Postpartum dönemde plasentaların her iki kordon damarlarından renkli boya enjeksiyonu uygulanarak yapılan makroskopik incelemede rezidü anastomoz varlığı prospektif olarak değerlendirilmiş ve perinatal sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Bulgular: Olguların %40'ında (n=8/20) solomonizasyon uygulanırken, %60'ında (n=12/20) uygulanmadı. Solomonizasyon yapılmayan olguların %50'sinde (n=6/12) plasentanın anterior yerleşimli olduğu tespit edildi. Solomonizasyon yapılmayan posterior yerleşimli olguların %67'sinin (n=4/6) daha az deneyime sahip bir operatör tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Solomonizasyon yapılan olguların (n=8/8) hiçbirinde rezidü anastomoz saptanmadı. Solomonizasyon uygulanmayan olguların %42'sinde (n=5/12) rezidü anastomozlar saptandı. Rezidü anastomoz saptanan olguların tamamında komplikasyon gelişmiş olup, bunların %40'ında (n=2/5) ikiz anemi-polisitemi sekansı, %20'sinde (n=1/5) tek bir fetüsün intrauterin kaybı, %20'sinde (n=1/5) her iki fetüsün intrauterin kaybı ve %20'sinde (n=1/5) ikizden ikize transfüzyon sendromunun persiste olduğu izlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, intraoperatif olarak solomonizasyon uygulanan olgularda işlemin teknik olarak eksiksiz gerçekleştirildiği ve hiçbirinde rezidü anastomoz saptanmadığı gözlenmiştir. Buna karşılık, solomonizasyonun uygulanmadığı olgular, sıklıkla anterior yerleşimli plasentalar ve daha az deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilen işlemlerle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, rezidüel anastomoz saptanan olgularda gözlenen komplikasyonlar, bu anastomozların klinik sonuçlarla ilişkili olabileceğini desteklemektedir. Bu bulguları güçlendirmek için, daha geniş örneklemli, ileri düzey morfolojik incelemeleri içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to confirm solomonization, detect residual anastomoses and correlate them with clinical outcomes by evaluating postpartum placental dye injection in cases with and without intraoperative solomonization in monochorionic diamniotic twin pregnancies that underwent fetoscopic laser surgery with the diagnosis of twin-to-twin transfusion syndrome(TTTS). Materials and Methods: Twenty monochorionic diamniotic twin pregnancies who underwent fetoscopic laser coagulation treatment complicated with twin-to-twin transfusion syndrome between December 2022 and April 2025 at the Prenatal Diagnosis and Treatment Unit of the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, were included in the study. In the macroscopic examination performed by applying colored dye injection from both cord vessels of the placentas in the postpartum period, the presence of residual anastomosis was prospectively evaluated and associated with perinatal outcomes. Results: Solomonization was performed in 40% (n=8/20) of the cases and not performed in 60% (n=12/20). In cases without solomonization, it was determined that the placenta was anteriorly located in 50% (n=6/12). In cases with posterior location without solomonization, it was determined that 67% (n=4/6) were performed by an operator with less experience. No residual anastomosis was detected in any of the cases with solomonization (n=8/8). Residual anastomoses were detected in 42% (n=5/12) of the cases without solomonization. Complications developed in all cases with residual anastomosis, and twin anemia-polycythemia sequence was observed in 40% (n=2/5), intrauterine loss of a single fetus was observed in 20% (n=1/5), intrauterine loss of both fetuses was observed in 20% (n=1/5), and TTTS persisted in 20% (n=1/5). Conclusion:This study demonstrated that in cases where solomonization was performed, the technique was technically complete and no residual anastomoses were observed. Conversely, non- solomonized cases were frequently associated with anterior placental location and less experienced operators. In addition, complications observed in cases with residual anastomoses support the idea that 14 these anastomoses may be related to clinical outcomes. Further large scale studies incorporating advanced morphologic analysis are warranted to validate and expand upon these findings.