İş sağlığı ve güvenliği alanında faaliyet gösteren derneklerin işlevselliği
Functionality of associations operating in the field of occupational health and safety
- Tez No: 800665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÇİÇEK ZENGİN BİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Healthcare Management, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma hayatında İSG özellikle sanayileşme devrimi sonrası daha fazla önem kazanmıştır. Teknolojinin gelişmesi, yeni makine ve aletlerin kullanılmasıyla birlikte iş yerinde yaşanan kazalarda da artış görülmesi nedeniyle devletlerin bu konuda yeni önlemler alması gerekliliği doğmuştur. Bu araştırmanın amacı belirlenen iş sağlığı güvenliği derneklerinin işlevselliğini incelemek, İSG'nin sağlanmasına yönelik yapılan çalışmaların yansımalarını irdelemek, dernek ve yöneticilerin görüşleriyle işlevselliğin iyileştirilmesi için gerekli unsurları ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi olan tarama modeli kullanılmıştır. Bağımsız bir evren ve bu evrenden seçilmiş bağımsız bir örneklem içermektedir. Çalışma grubu, 2023 yılında aktif olarak faaliyetlerine devam eden 12 farklı ildeki İSG derneğidir. Araştırmanın verileri katılımcılardan toplanan açık uçlu cevaplar ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiştir. Araştırmanın verileri içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgu ve sonuçlar doğrultusunda derneklerin demografik özellikleri, iletişim ve problem çözme becerileri, İSG faaliyetlerine verilen destek, fikirlere açık olma, kararlarda görüş alma gibi özelliklerin önemli olduğu görülmüştür. Derneklerin sürekliliğinin sağlanması için somut adımların yönetmelikler çerçevesinde atılması, alt birimlerle iletişimlerinin güçlendirmeleri gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety in working life has gained more importance especially after the industrialization revolution. Due to the development of technology, the use of new machines and tools, and the increase in workplace accidents, the need for states to take new measures in this regard has arisen. The aim of this research is to examine the functionality of the determined occupational health and safety associations, to examine the reflections of the studies to ensure occupational health and safety, to reveal the necessary elements for improving the functionality with the opinions of the associations and managers. The survey model, which is a qualitative research method, was used in the research. It contains an independent universe and an independent sample selected from this universe. The working group is occupational health and safety associations in 12 different provinces that continue their activities actively in 2023. The data of the research were obtained through open-ended answers and semi-structured interview questions collected from the participants. The data of the research were analyzed by content analysis. In line with the findings and results obtained from the research, it has been seen that the demographic characteristics of the associations, communication and problem-solving skills, support given to occupational health and safety activities, being open to ideas, taking opinions in decisions are important. It is thought that concrete steps should be taken within the framework of regulations in order to ensure the continuity of associations, and their communication with sub-units should be strengthened.