Sağlık sektöründe iş sağlığı ve iş güvenliği üzerine risk analizi
Risk analysis on occupational health and safety in the health sector
- Tez No: 962890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT HULUSİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'de ve dünya genelinde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında sürekli iyileşmeler yaşanmaktadır. Türkiye özelinde değerlendirildiğinde, uygulamaya konulan yasal düzenlemeler ve yürütülen çalışmalar sayesinde özellikle ölümlü iş kazalarında geçmiş yıllara kıyasla önemli bir azalma olduğu görülmektedir. Bu çerçevede, çok sayıda personelin görev yapması ve yüksek risk potansiyeli barındırması nedeniyle hastaneler, İSG uygulamaları açısından diğer sektörlere göre daha kritik bir öneme sahiptir. Hastanelerde etkin şekilde yürütülen İSG çalışmaları, iş kazalarının azaltılması ve ölümlerin önlenmesinde doğrudan rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesinde faaliyet gösteren, isminin paylaşılmasına kurum yetkililerince izin verilmeyen özel bir hastanede uygulamalı bir risk analizi gerçekleştirmektir. Çalışma kapsamında, hastane genelinde çalışan personelin karşı karşıya kalabileceği, iş kazalarına ve hatta ölümlere neden olabilecek tüm potansiyel riskler sistematik bir yaklaşımla belirlenmiştir. Tespit edilen bu riskler, ciddiyet derecelerine göre sınıflandırılarak değerlendirilmiş; her birine yönelik geliştirilen önleyici ve iyileştirici tedbirler ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Continuous improvements are being observed in the field of Occupational Health and Safety (OHS) both in Turkey and worldwide. When evaluated specifically for Turkey, significant reductions in fatal occupational accidents are evident compared to previous years, thanks to implemented legal regulations and ongoing efforts. Within this framework, hospitals hold greater significance for OHS practices compared to other sectors due to their large workforce and inherently high-risk potential. Effectively conducted OHS activities in hospitals play a direct role in reducing workplace accidents and preventing fatalities. The aim of this study is to conduct an applied risk analysis at a private hospital operating in the Çerkezköy district of Tekirdağ, Turkey. Due to the institution's request, the name of the hospital has been kept confidential. Within the scope of the study, all potential risks that could lead to occupational accidents or even fatalities for staff throughout the hospital were systematically identified. These risks were evaluated based on their severity levels, and the preventive and corrective measures developed in response were analyzed in detail.