Slackline egzersizlerinin artistik cimnastik bayanlar denge aleti performansına etkisi
The effect of slackline exercises on artistic gymnastics female balance beam performance
- Tez No: 800693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 12 haftalık slackline egzersizlerinin artistik cimnastik bayanlar denge aleti performansına etkisini incelemektir. Materyal ve metot: Kesitsel tipteki deney-kontrol gruplu deneysel araştırmanın örneklemini Malatya Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğünde artistik cimnastik branşına yeni başlayan 7-8 yaş arasında toplam 30 bayan katılımcı oluşturdu. Katılımcılar rastgele ve eşit sayıda deney ve kontrol grubuna ayrıldı ve 12 hafta boyunca haftada 3 gün ve her seansta 60 dakika cimnastik antrenmanına katıldı. Deney grubu rutin cimnastik antrenmanından önce 20 dk slackline egzersizleri yaparken kontrol grubu ise sadece rutin cimnastik antrenmanları yaptı. Çalışmaya başlamadan önce ve bittikten sonra katılımcıların boy, kilo, esneklik, çeviklik, 20m sürat, geriye doğru top atma, görsel ve işitsel reaksiyon zamanı, dikey sıçrama, dinamik denge ve denge aletinden düşme sayıları ölçüldü. Elde edilen verilerin normallik analizleri IBM SPSS istatistik paket programında Shaphiro Wilks ve Levene's testi ile sınandıktan sonra ikiden fazla kategorik değişkenin bulunduğu bağımlı örneklemlerin karşılaştırılmasında Marjinal homojenlik testi, iki gruplu bağımlı örneklemlerin karşılaştırılmasında Wilcoxon işaretlenmiş sıralar testi ve tekrarlı ölçümlerde ise karışık desen ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the effect of 12-week slackline exercises on artistic gymnastics female balance beam performance. Material and Method: The sample of the cross-sectional experimental study which has control-treatment groups design consisted of 30 female participants between the ages of 7 and 8 who have just started artistic gymnastics in Malatya Provincial Directorate of Youth Services. Participants were randomly and equally divided into control and treatment groups and were participated to 60 minutes of gymnastics training in each session, 3 days a week for 12 weeks. While the treatment group did slackline exercises for 20 minutes before the routine gymnastics training, the control group did only routine gymnastics training. Before and after the study, the participants' height, weight, flexibility, agility, 20m speed, backward throwing, visual and auditory reaction time, vertical jump, dynamic balance and the number of falling from the balance beam were measured. After the normality analyzes of the obtained data were tested with the Shaphiro Wilks and Levene's test in the IBM SPSS statistical package program, the Marginal homogeneity test was used to compare the dependent samples with more than two categorical variables, the Wilcoxon signed-rank test for the comparison of the locations of two populations using two matched samples, and the mixed design ANOVA test for repeated measurements.