Tip 2 diabetes mellitus'lu hastalardanefropati ile ilişkili mirna değişikliklerinin değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between microalbuminuria level and microrna in patientswithtype 2 diabetes mellitus
- Tez No: 800719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Diyabetik nefropati, prevalansı ve mortalitesi artan diabetesmellitusun en ciddi mikrovasküler komplikasyonlarından biridir. Günümüzde böbrek fonksiyonu, albümin atılım hızı ve glomerüler filtrasyon hızı hesaplanarak değerlendirilmektedir. Diyabetik nefropatinin erken teşhisi, böbrek fonksiyonlarını iyileştirmede ve ilaçlarla hastalığın ilermemesini geciktirmede önemli bir role sahiptir. Böbrekle ilişkili yapısal değişiklikleri karakterize edebilen biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda birçok hastalığın patogenezinde ve tanısında kullanılan mikrornalar tanımlanmıştır. Çalışmamızda retrospektif olarak sodyum glukoz kotransporter 2 inhibitörü olan dapagliflozin kullanan hastaların diyabetik nefropati ile ilişkili mikrornalar üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetic nephropathy is one of the most serious microvascular complications of diabetes mellitus with increasing prevalence and mortality. Currently, kidney function is evaluated by calculating albumin excretion rate and glomerular filtration rate. Early diagnosis of diabetic nephropathy has an important role in improving kidney function and delaying the progression of the disease with drugs. There is a need for biomarkers that can characterize the structural changes associated with the kidney. In recent years, micrornas used in the pathogenesis and diagnosis of many diseases have been defined. In our study, the effect of patients using dapagliflozin, a sodium glucose cotransporter 2 inhibitor, on diabetic nephropathy-associated microRNAs was investigated retrospectively.