Tip 2 diyabetes mellitus'lu hastalarda deri, saçlı deri, oral mukoza ve tırnak bulguları ve bu bulguların diyabetik komplikasyonlarla ilişkisinin değerlendirilmesi̇
Skin, scalp, oral mucosa and nail findings in patients with Type 2 diabetes mellitus and evaluation of the relationship of these findings with diabetic complications
  1. Tez No: 963612
  2. Yazar: GÖKÇE NUR ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Diabetes Mellitus (DM) ve neden olduğu mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar, hastalarda morbidite ve mortalite açısından önemlidir. Deri ve ekleri; diyabetin sistemik etkilerini görünür kılar. Dermatolojik bulgular, diyabetin erken tanısına, metabolik kontrol düzeyi ve komplikasyonların değerlendirilmesine katkı sağlar. Bu çalışmada, tip 2 DM hastalarında deri, saçlı deri, oral mukoza ve tırnak bulgularını incelemeyi; bu bulguların diyabetin komplikasyonlarıyla ve metabolik, demografik parametrelerle ilişkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya Eylül 2024-Mart 2025 tarihleri arasında kliniğimize başvuran Tip 2 DM tanılı hastalar alındı. Toplam 584 katılımcı dahil edildi; 390'ı tip 2 DM'li, 194'ü sağlıklı kontrol grubuydu. Sağlıklı kontroller, kronik hastalığı ve laboratuvar patolojisi olmayan gönüllülerden seçildi. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, diyabet süresi, diyabetik komplikasyonları kaydedildi. Dermatolojik muayeneleri yapıldı, bulgular kaydedildi. İstatiksel analiz için SPSS 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) and the microvascular and macrovascular complications it causes are important for patients in terms of morbidity and mortality. The skin and skin appendages reveal the systemic effects of DM. Dermatological findings contribute to the early diagnosis of DM and to the assessment of metabolic control level and complications. In this study, we aimed to examine the findings of the skin, scalp, oral mucosa, and nails in patients with type 2 DM and to evaluate their associations with diabetic complications and some metabolic, demographic parameters. Patients with type 2 DM who attended to our clinic between September 2024 and March 2025 were included in the study. A total of 584 participants were enrolled, including 390 patients with type 2 DM and 194 individuals in control group. Individuals in the control group were selected from volunteers without chronic diseases and laboratory abnormalities. Patients' age, sex, body mass index, duration of diabetes, and diabetic complications were recorded. Dermatological examinations were performed and the findings were documented. Statistical analysis was conducted using SPSS version 22.0.