Natural gas policies of Türkiye: Relations with the EU and Israel
Türkiye'nin doğal gaz politikaları: AB ve İsrail ile ilişkiler
  1. Tez No: 800780
  2. Yazar: MOHAMMED M. M. ALGHARIB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA GÜL YESEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye, uzun yıllardır petrol ve son dönemde doğal gaz açısından bir geçiş devleti olarak giderek artan önemde rol oynamaktadır. Avrasya, Rusya ve Orta Doğu'dan gelen büyük miktarda fosil yakıt, büyük boru hatları vasıtasıyla ve farklı yollarla Türkiye'den geçmekte ve bu durum, uluslararası enerji haritasını etkilemesi ve ondan etkilenmesi açısından Türkiye'yi önemli bir konuma yerleştirmektedir. Türkiye'nin doğal gaz politikaları ile uluslararası enerji sahnesinin önde gelen oyuncuları arasındaki bağlantıları anlamak, sonu gelmeyen bir süreç gibi görünmektedir. Bu süreç, birçok gündem tarafından etkilenen girdilerin ve -gerek Türkiye'nin yerel doğal gaz profilinin kendisi gerekse bölgesel zorluklar bakımından- çeşitli bileşenlerin karmaşıklığı sebebiyle, çetrefilli bir süreçtir. Bu çalışma, devletlerin özellikle doğal gaz durumu ve doğal gaz güvenliği gibi stratejik çıkarlarına dayalı ekonomik ve politik kararlar verirken potansiyel zorluklarla karşılaştıkları gerçeğinden hareketle Türkiye'nin doğal gaz politikasına ışık tutmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin doğal gaz politikasının önceliklerindeki değişimin, bölgedeki zincirleme olaylara ve Türkiye'nin iç işlerine göre, AKP iktidarının başından bu yana nasıl yeniden tasarlandığını tartışarak,“Türkiye'nin doğal gaz politikalarının motivasyonu nedir?”ve“Türkiye'nin dış politikası ile Türkiye'nin doğal gaz politikaları birbirini nasıl etkiliyor ve tamamlıyor?”sorularını cevaplamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, bu konuların teorik arka planını, neorealizm teorisini kullanarak analiz etmektedir. Çalışma ayrıca Türkiye'nin doğal gaz politikalarının, önemli bir geçiş ülkesi olarak konumuna ve bir tüketim ülkesi olarak ihtiyaçlarına bağlı olduğunu ileri sürmektedir. Bu sebeple Türkiye'nin doğal gaz politikaları, dış politikasını tamamlamakta ve nispi kazanımlar elde etmek amacıyla İsrail ve AB ile daha etkin ilişkiler kurma olasılığını artırmak için dış politikalara ağırlık kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye had an increasingly important role for many years as a transit state for oil and, recently, for natural gas. Massive amounts of fossil fuels pass through Türkiye from Eurasia, Russia, and The Middle East through major pipelines and different ways, which put Türkiye in a significant position to affect and be affected by the international energy map. Understanding the links between Turkish natural gas policies and the leading players in the international energy arena seems to be an endless process. This process appears to be challenging because of the complications of the inputs and the various components -either for the Turkish domestic natural gas profile itself or for the regional difficulties-which are influenced by many agendas. This study aims to shed light on the natural gas politics of Türkiye based on the fact that states face potential challenges when making their economic and political decisions based on their strategic interests, especially its natural gas position and natural gas security. This study aims to answer the questions:“What motivates Türkiye's natural gas policies?”and“How do Türkiye's foreign policy and Türkiye's natural gas policies affect and integrate each other?”by discussing how the change in priorities of Türkiye's natural gas politics redesigned based on the successive events in the region and Türkiye's internal affairs since the beginning of the JDP party's rule. This study analyzes the theoretical backgrounds of these issues by using neorealism theory. Additionally, the study suggests that Türkiye's natural gas policies depend on its situation as an important transit state and its needs as a consumption state. Thus, Türkiye's natural gas policies are integrated with its foreign policies and put weight on them to increase the possibility to adopt and establish more active relations with Israel and the EU to earn more relative gains.