Understanding the role of dispositional mindfulness on infidelity, and forgiveness tendencies in close relationships
Mizaçsal farkındalık sahibi olmanın yakın ilişkilerde aldatma ve affetme eğilimleri üzerindeki rolünün anlaşılması
- Tez No: 800789
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, mizaçsal farkındalığa sahip olmanın, yakın ilişkilerde aldatma ve affetme eğilimleri üzerindeki rolünü; yaş, cinsiyet, ilişki süresi, ilişki durumu ve ilişki içerisinde ayrılmayı deneyimleme değişkenlerine göre incelemektir. İlişkisel tarama modeli ile yapılan çalışmaya 224 kadın, 79 erkek, toplam 303 yetişkin katılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak Demografik Bilgi Formu'nun yanı sıra, Aldatma Eğilimi Ölçeği, Heartland Affetme Ölçeği ve yenilenmiş Bilişsel Duygusal Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Çoklu Regresyon Analizi ve Çok Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, mindful karakter özelliğinin affetme eğilimini olumlu yönde yordarken, aldatma eğilimini olumsuz yönde yordadığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, affetmenin alt boyutlarından olan kendini affetme ve durumu affetmeye ilişkin cinsiyet farkı bulunmazken, başkalarını affetme oranının kadınlarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca evli olmanın düşük aldatma eğilimi ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand the role of dispositional mindfulness on infidelity and forgiveness tendencies in close relationships, in terms of demographical variables such as age, gender, relationship duration, relationship status, and break-up experience in a current romantic relationship. A total of 303 volunteer adults, 224 women and 79 men, participated in the study. The research was conducted with the relational screening model. Demographic Information Form, Turkish versions of Infidelity Tendency Scale, Heartland Forgiveness Scale, and the Revised Cognitive Emotional Mindfulness Scale were used as data collection instruments. Multiple Regression Analysis and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) were used for data analysis. Results revealed that dispositional mindfulness positively predicted forgiveness tendency and negatively predicted infidelity tendency. The findings of the study was also showed that self forgiveness and situational forgiveness did not significantly differ across gender while the level of forgiveness of others was found higher in women compared to men. In addition, it was found that being married was related to lower levels of infidelity tendencies.