İdiyopatik skolyoz ile ortodontik anomali ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of idiopatic scoliosis and orthodontic anomalies
  1. Tez No: 800790
  2. Yazar: ECE ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. ELÇİN ESENLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu doktora tez çalışmasının amacı, idiyopatik skolyozlu bireylerde baş-boyun pozisyonunu ve bunu etkileyebilecek kraniyoservikal açılanma şiddeti, radyolojik bulgular, çiğneme kaslarının etkinliği, ağız açıp kapama hareketleri anındaki değişimler ile ortodontik anomalileri ilişkilendiren faktörleri araştırmaktır. Yöntem: Bu tez çalışmasına yaş ortalaması 14,43±2,53 olan 46 idiyopatik skolyozlu ve yaş ortalaması16,62±2,36 olan 62 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin klinik muayeneleri ve sefalometrik röntgen incelemeleri yapıldı. Tüm bireylerin kayıtları, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı laboratuvarında hareket analiz sistemi ile entegre kinematik ve elektromiyografik kayıtlar alan BTSDX100 cihazı ile alındı. Verilerin normal dağılıma göre karşılaştırılması Kolmogorov-Smirnov testi ile yapıldı. Grupların oranlarının farklılığının incelenmesinde Ki-kare testi yapıldı. Değerlendiricilerin değerlendirmelerinin güvenililirlği için Korelasyon katsayısı ICC(2,1) bakıldı. Ölçümler arası ilişki Spearman korelasyon katsayısı ile değerlendirildi. Bulgular: idiyopatik skolyoz grubunda alt orta hat sapma miktarının, kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p=0,01). Cobb Açısı artarken SNA() ve SNB() değerlerinin azaldığı, SN-GoGn(º), CVT/SN(º), CVT/PP(º), OPT/SN(º) değerlerinin arttığı saptanmıştır (sırasıyla, p=0,04; p=0,04; p=0,04; p=0,03; p=0,04; p=0,04). Skolyozlu Angle Sınıf II bireylerde daha yüksek oranda alt orta hat sapması görüldüğü tespit edilmiştir (p=0,04). Masseter ve Temporalis kaslarının bilateral elektormiyografik ölçüm farklarının skolyoz grubunda daha yüksek olduğu saptanmıştır (sırasıyla, p=0.02; p=0,01). Sonuç: Çalışmada ortodontik anomali ve idiyopatik skolyozun kısmi olarak ilişkili olduğu bulunmuştur. Skolyozun baş boyun bölgesinde ve postürde sebep olduğu değişiklikler kompenzasyon miktarına bağlı olarak bireysel değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda postür bozukluğu ve skolyozu olan bireylerde kraniyoservikal açılarda artış, mandibular orta hat sapması, çiğneme kas aktivitesinde farklılık, hava yolu darlığı gibi ortodontik anomalilerle ilişkili durumlarla daha sık karşılaşılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the head and neck position of individuals with idiopathic scoliosis and the factors that may affect the craniocervical angle severity, radiological findings, the effectiveness of masticatory muscles, changes in mouth opening and closing movements and orthodontic anomalies. Method: 46 patients with idiopathic scoliosis with a mean age of 14.43±2.53 and 62 healthy individuals with a mean age of 16.62±2.36 were included in this study. Clinic and cephalometric examinations of the individuals were performed. The records of all individuals were taken with the BTSDX100 device, which takes kinematic and electromyographic recordings integrated with the motion analysis system, in the laboratory of the anatomy department of the Akdeniz University Faculty of Medicine. Comparison of data according to normal distribution was done with Kolmogorov-Smirnov test. Mann Whitney U and Kruskall Wallis test were performed to examine the difference in the ratios of the groups. Chi-square test were performed for assessor's evaluations. ICC(2,1) was evaluated for the reliability of the evaluators' evaluations. Spearman correlation coefficient were made for the relationship of measurements. Results: It was observed that the lower midline deviation in the scoliosis group was higher than the control group (p=0.01). While Cobb Angle increased, SNA(º) and SNB(º) decreased, SN-GoGn(º), CVT/SN(º), CVT/PP(º), OPT/SN(º) values increased (respectively, p=0,04; p=0,04; p=0,04; p=0,03; p=0,04; p=0,04). A higher rate of lower midline deviation was found in Angle Class II individuals with scoliosis (p=0,04). The differences in masseter and temporalis measurements on the right and left side of the face were statistically higher in the scoliosis group (respectively, p=0.02; p=0.01). Conclusion: This study showed that orthodontic anomaly and scoliosis are partially related. The changes caused by scoliosis in the head and neck region and posture vary from person to person, depending on the amount of compensation. Consequently, individuals with postural disorders and scoliosis may encounter conditions associated with orthodontic anomalies such as increased craniocervical angles, mandibular midline deviation, difference in masticatory muscle activity, and airway stenosis.