Kronik böbrek hastalarında telerehabilitasyon ile fonksiyonel solunum kas eğitiminin solunum ve periferik kas fonksiyonları üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of functional respiratory muscle training with telerehabilitation on respiratory and peripheral muscle functions in patients with chronic kidney disease
  1. Tez No: 800797
  2. Yazar: MERVE FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kronik böbrek hastalarında (KBH) görülen semptomlar solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite ve kas fonksiyonlarında kayıplara neden olabilir. Bu çalışmada KBH hastalarında telerehabilitasyon ile uygulanan farklı inspiratuar kas eğitimi (İKE) modalitelerinin solunum, diyafragma, periferik ve gövde kas fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, denge, postür, yaşam kalitesi, kognitif fonksiyon, yorgunluk, fiziksel aktivite, endotel fonksiyon ve aortik sertlik üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 38 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele temel İKE (13 hasta), fonksiyonel İKE (13 hasta) ve kontrol grubu (12 hasta) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Solunum fonksiyonları (spirometre), solunum kas kuvveti (ağız içi basınç ölçüm cihazı), solunum kas enduransı (IKE cihazı), diyafragma fonksiyonları (ultrason), periferik kas kuvveti (dinamometre), gövde kas enduransı (parsiyel mekik çekme, yüz üstü köprü, yan köprü ve pelvik köprü testi), fonksiyonel kapasite (6 dakika yürüme testi), denge (zamanlı kalk ve yürü testi ve tek ayak üzerinde durma testi), postür (Corbin değerlendirme formu), yaşam kalitesi (Nottingham Sağlık Profili), yorgunluk (Yorgunluk Çok Boyutlu Değerlendirme skalası), kognitif fonksiyon (Standardize Mini Mental testi), fiziksel aktivite (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-kısa form), endotel fonksiyon (ekokardiyografi ve vasküler prob) ve aortik sertlik (ekokardiyografi) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Symptoms seen in patients with chronic kidney disease (CKD) may cause loss of respiratory functions, functional capacity, and muscle functions. In this study, it was aimed to investigate the effects of different inspiratory muscle training (IMT) modalities applied with telerehabilitation on respiratory, diaphragm, peripheral and trunk muscle function, functional capacity, balance, posture, quality of life, cognitive function, fatigue, physical activity, endothelial function, and aortic stiffness in CKD patients. Thirty-eight patients were included in the study. The patients were randomly divided into three groups as fundamental IMT (13 patients), functional IMT (13 patients) and control (12 patients). Respiratory functions (spirometer), respiratory muscle strength (mouth pressure device), respiratory muscle endurance (IMT device), diaphragm function (ultrasonography), peripheral muscle strength (dynamometer), trunk muscle endurance (partial sit-ups, prone bridge, side bridge, and pelvic bridge test), functional capacity (6-minute walk test), balance (timed up and go test and single leg stance test), posture (Corbin evaluation form), quality of life (Nottingham Health Profile), fatigue (Multidimensional Assessment of Fatigue scale), cognitive function (Standardized Mini Mental test), physical activity (International Physical Activity Questionnaire short form), endothelial function (echocardiography and vascular probe), and aortic stiffness (echocardiography) were evaluated.