Effect of geometrical shape on the crashworthiness performance of composite materials
  1. Tez No: 800840
  2. Yazar: FORAT SHAMKHI JABER ALNAHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çarpışmaya dayanıklılık, malzemelerin, düzenlenmiş arıza mekanizmaları ve modları aracılığıyla darbe enerjisini emme yeteneğidir. bu fikir, bir roman oluşturmak için araç uygulamalarında yaygın olarak kullanılır. yolcuları güvende tutabilecek kompozit malzeme. Bunun için, mevcut çalışma, sıkıştırıcı yarı statik gerilimler altında jüt tüplerin çarpışmaya dayanıklılığını araştırıyor. tez tekniği üç çeşit tüp şekli ve bir tip tetik tüp şekli içerir. Tetik mekanizması, enerji emme yeteneklerini artırmak için yeni bir teknik olarak uygulanmaktadır. bir araca yerleştirilmiş bir enerji absorpsiyon bileşeni olduğu varsayılan fiber takviyeli tüpler. Tetikleme sistemleri, kompozit yapıların feci şekilde çökmesini önler. İyi bir tetikleme seçimi, çeşitli kırılma süreçleri nedeniyle kademeli ezmeye yardımcı olur. Kırılma mekaniği, Mod I, Mod'dan elde edilebilecek enerji absorpsiyonuna katkıda bulunur. II, yayılma modu ve kayan mod. Çalışma, son teknoloji tetikleme türlerine dayalı olarak belirli enerji emilimini sıraladı. Bu araştırmaların sonuçları, kompozit tüplerin toplam enerji absorpsiyon yeteneklerinin, tetikleyici türlerden etkilenen kırılma süreçleri tarafından belirlendiğiydi.
Özet (Çeviri)
Crashworthiness is the ability of materials to absorb impact energy by means of regulated failure mechanisms and modes. this idea is commonly employed in vehicle applications to build a novel composite material that can keep the passengers secure. for that, the present work explore the crashworthiness of jute tubes under compressive quasi-static stresses. the thesis technique incorporates three varieties of tube shapes and one type of trigger tube shape. The trigger mechanism is implemented as a new technique to increase the energy absorption capabilities of fibre-reinforced tubes which are supposed to be an energy absorption component deployed in a vehicle. The triggering systems prevent composite constructions from collapsing catastrophically. A good selection of triggering assists with gradual crushing owing to various fracture processes. The fracture mechanics contribute to energy absorption that may be acquired from Mode I, Mode II, splaying mode and sliding mode. The study ranked the particular energy absorption based on state-of-the-art triggering kinds. The outcomes of these investigations were that the total energy absorption capabilities of composite tubes determined by the fracture processes that impacted by triggering kinds.