Koronavirüs-19 tanısı almış hastalarda VEGF-A ve SVEGF-1 düzeyleri ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between VEGF-A and SVEGF-1 levels and disease severity in patients diagnosed with coronavirus-19
  1. Tez No: 800850
  2. Yazar: SEVGİ BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, SARS-CoV2 hastalarında, hastalık şiddeti ve patogeneze ışık tutabilmek için VEGF-A ve sVEGF-1 seviyelerini değerlendirmek ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırmak, hastalık süreci ve mortalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya COVID-19 tanısı almış toplam 92 erişkin hasta ve herhangi bir semptomu olmayan 29 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalar, CDC COVID-19 Tanı ve Tedavi Kılavuzu'na göre hafif, orta ve ağır olarak gruplandırıldı. Tüm hastaların tanısı RT-PCR ile viral RNA gösterilerek doğrulandı. Hastalık şiddeti, demografik özellikleri, laboratuvar değerleri analizlere dahil edildi. VEGF-A ve sVEGF-1 seviyeleri ELISA yöntemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate VEGF-A and sVEGF-1 levels in SARS-CoV2 patients to shed light on disease severity and pathogenesis, to compare them with healthy controls, and to evaluate their effect on disease course and mortality. A total of 92 adult patients diagnosed with COVID-19 and 29 healthy individuals without any symptoms were included in the study. Patients were grouped as mild, moderate and severe according to the CDC COVID-19 Diagnosis and Treatment Guidelines. The diagnosis of all patients was confirmed by RT-PCR demonstrating viral RNA. Disease severity, demographic characteristics, laboratory values were included in the analyses. VEGF-A and sVEGF-1 levels were evaluated by ELISA method.