Investigating the impact of gamification on student engagement and vocabulary achievement in a blended EAP course
Harmanlanmış bir Akademik Amaçlı İngilizce dersinde oyunlaştırmanın öğrenci bağlılığı ve kelime öğrenimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 800854
  2. Yazar: ÖZGÜR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ, DOÇ. DR. TARKAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, bir karışık yöntem yaklaşımı kullanarak, harmanlanmış bir Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) dersinin öğrenci katılımı ve kelime öğrenimi üzerinde oyunlaştırma unsurlarının etkisini araştırmaktadır. Çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde oyunlaştırılmış veya oyunlaştırılmamış bir gruba rastgele seçilmiş 69 katılımcıyla yürütülmüştür. Araştırma, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel verileri, ön test-son test kontrol grubu tasarımıyla birleştirerek bir karışık yöntem yaklaşımı kullanmıştır. Sonuçlar, oyunlaştırılmamış gruba kıyasla oyunlaştırılmış grupta önemli ölçüde daha yüksek katılım düzeyleri olduğunu ve ayrıca kelime dağarcığında daha büyük kazanımlar gösterdiklerini göstermiştir. Nitel veriler, öğrencilerin oyunlaştırma unsurlarını olumlu algıladığını ve motivasyonlarını ve derse olan ilgilerini artırdığını ortaya koymuştur. Eğitim ortamlarında öğrenci katılımını ve kelime öğrenimini artırmada oyunlaştırmanın potansiyelini tam olarak anlamak için daha fazla çalışma önerilmektedir. Bu çalışmanın bulguları, daha ilgi çekici ve motive edici öğrenme ortamları yaratmak için öğretim uygulamalarına oyunlaştırma unsurlarını dahil etmek isteyen eğitimciler için pratik sonuçlar doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of gamification elements on student engagement and vocabulary learning in a blended English for Academic Purposes (EAP) course. The study was conducted in a public university in Turkey with 69 participants who were randomly assigned to either a gamified or a non-gamified group. The research utilized a mixed-methods approach, combining a pretest-posttest control group design with qualitative data obtained from semi-structured interviews. The results indicated that the gamified group had significantly higher levels of engagement compared to the non- gamified group, and they also showed greater gains in receptive vocabulary. The qualitative data revealed that the gamification elements were perceived positively by the students and contributed to their motivation and enjoyment of the course. Further research is recommended to fully understand the potential of gamification in enhancing student engagement and vocabulary learning in educational settings. The findings of this study have practical implications for educators who are interested in incorporating gamification elements in their teaching practice to create more engaging and motivating learning environments for their students.