Becoming an academic researcher teacher: A narrative inquiry into EFL instructors' multiple role transitions during their PhD journey
Akademik araştırmacı öğretmen olma: İngiliz dili öğretim görevlilerinin doktora yolculukları süresince çoklu rol geçişleri üzerine bir anlatı araştırması
- Tez No: 800862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu anlatı çalışması, İngiliz dili öğretimi (İDÖ) öğretim görevlilerinin Türkiye'de doktora yolculukları sırasında akademik araştırmacı olma süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun için, bu tez çalışması özellikle beş öğretim görevlisinin“diyalektik çalışma”ile ilgili eylemlerini ve inançlarını ve doktoraları boyunca çoklu rol geçişleri ve akademik araştırmacı öğretmen (AAÖ) olma süreçlerinde karşılaştıkları fırsat ve zorlukları mercek altına aldı. Bu amaçla, çeşitli veri kaynağı kullanılmıştır: (a) katılımcılar ile iki tur ve aile üyeleri veya meslektaşları ile bir tur yarı yapılandırılmış görüşmeler ve (b) konunun detaylandırılmasına yardımcı olan bilgi kaynakları (sesli mesaj, sosyal medya varlıklarının incelenmesi, araştırmacının katılımcılarla olan geçmişi). Veriler, anlatı sorgulamasının ve çok aşamalı içerik analizinin benimsenmesiyle ile analiz edilmiştir. Bulgular çoklu rollerin yönetimini etkileyen çeşitli zorluklar olduğunu ve destek mekanizmalarının varlığının İDÖ öğretim görevlilerinin karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Katılımcıların yüklendikleri tüm rollerde düzgün çalışabilmek için bazı başa çıkma mekanizmaları kullandıkları da gözlenmiştir ve katılımcılar çoklu rol eylemleri sırasında, özellikle nomad (göçebe) (Deleuze & Guattari, 1987) kimlik eylemlerinin gözlenebileceği kendi öğretim ve araştırma uygulamaları için agency'e (etkenlik) başvurmuştur. Akademik araştırma uygulamaları ile ilgili olarak, katılımcılar için mevcut/umulan farklı mesleki kimlik alanlarının olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, çoklu roller üstlenerek doktora yapmayı planlayan İDÖ öğretim görevlileri, üniversitelerdeki dil okulları, doktora programları ve araştırma topluluğu için sonuçlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This narrative inquiry aims at exploring the experience of English as a Foreign Language (EFL) instructors' becoming academic researchers during their PhD journey in Türkiye. Thus, this dissertation specifically scrutinized five instructors' practices and beliefs regarding“working the dialectic”and the opportunities and challenges they face in their multiple role transitions and in the process of their becoming academic researcher teachers (ART) during their PhD. With this aim, several data sources were utilized: (a) two rounds of semi-structured interviews with the participants and one with their family members or colleagues, and (b) other sources of information (instant voice messages, social media presence analysis, researcher's history with the participants) that helped the elaboration of the topic. The data were analyzed adopting narrative inquiry and multiphase content analysis. The findings revealed that there are several challenges that affect the management of multiple roles, and the existence of support mechanisms helps the EFL instructors cope with the challenges they face. It was observed that they utilize some coping mechanisms to function properly in all the roles they were cast in, and they enact agency during their multiple role practices, especially for teaching and research practices through which nomadic identity (Deleuze & Guattari, 1987) practices could be explored. Regarding academic research practices, it was found that there are different professional identity spaces available for or hoped by the participants. This study offers implications for EFL instructors planning to pursue a PhD assuming multiple roles, language schools at universities, PhD programs, and the research community.