The Arab uprisings and the divergence between Tunisia and Egypt: A comparative analysis
Arap ayaklanmaları ve Tunus ve Mısır arasındaki farklılık: Karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 800863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hüsnü Mübarek ve Zeynel Abidin Bin Ali 1980lerde iktidara geldi ve 2011 yılına kadar Mısır ve Tunus'un otoriter liderleri olarak görev yaptı. Neredeyse otuz yıl boyunca Tunus ve Mısır benzer baskı süreçlerinden ve sosyoekonomik baskılardan geçti. 2010 yılında Arap Ayaklanmaları, Orta Doğu'nun baskıcı ve şiddet içeren rejimlerine yanıt veren hükümet karşıtı protestolar olarak başladı. Arap Ayaklanmaları başlangıçta otoriter rejimleri devirecek ve demokrasi getirecek devrimci bir dalga olarak algılandı. Bununla birlikte, bölgenin çoğu için otoriter rejimler var olmaya devam etti. Ayaklanmaların ardından Mısır, askeri bir darbe ile karşı karşıya kaldı. Ayaklanmaları, Müslüman Kardeşler'e bağlı siyasetçi Muhammed Mursi'yi göreve getiren bir seçim izlese de 2013'te bir başka askeri darbe Mursi'yi devirdi. Tunus ise, şiddet içermeyen bir diyalog ve müzakere süreciyle demokratik bir geçiş süreciyle girmesiyle bölgede bir istisna olarak öne çıktı. Ancak Temmuz 2021'de Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said Tunus hükümetini görevden aldı ve parlamentoyu dondurdu. Bazıları için cumhurbaşkanının bu eylemi bir sivil darbe olarak yorumlandı. Bu tez, Tunus ve Mısır'ın ayaklanmalar sonrasındaki süreçlerinin farklılıklarına ve iki ülkede demokratikleşme sürecinin başarısız olmasının nedenlerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hosni Mubarak and Zine El Abidine Ben Ali came to power in the 1980s and served as the“authoritarian”leaders of Egypt and Tunisia until 2011. For almost three decades, Tunisia and Egypt have gone through similar processes of repression and socio-economic strains. In 2010, the Arab Uprisings began as a response to oppressive and violent regimes of the Middle East within a form of anti-government protests. The Arab Uprisings was initially perceived as a revolutionary wave that would overthrow the authoritarian regimes and bring democracy. However, for most of the region, authoritarianism remained still. Following the uprisings, Egypt faced with a military takeover. Although it was followed by an election that brought Muslim Brotherhood-affiliated politician Mohamed Morsi in charge, in 2013, another military coup d'état overthrew Morsi. Tunisia, on the other hand, posited an exception in the region as the country embarked on a democratic transition through a process of non-violent dialogues and negotiations while struggling throughout the process. However, in July 2021, Tunisian President Kais Saeid dismissed the government and freezed the parliament. For some, this action of the president was interpreted as a civilian coup d'état. This thesis focuses on the different trajectories of Tunisia and Egypt following the Uprisings and the reasons for the failure of democratization process in two countries.