Tükürük bezlerinde çeşitli görüntüleme yöntemlerinin değerlendirilmesi
The Evaluating of various salivary gland imaging
  1. Tez No: 80092
  2. Yazar: A. R. İLKER CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
116 ÖZET Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakütlesi'ne başvuran 37 hastayla yapılan bu çalışmada, hastaların yakınması ve klinik muayene bulguları sonucunda elde edilen ön bilgiler doğrultusunda çeşitli radyografik teknikler kullanılarak tanı konmaya çalışılmıştır. Elde edilen radyografik bulguların literatürlerle uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuç olarak manyetik resonans, tomografi ve ultrasonografinin, kitle lezyonlarınm glandüler oluşumunun tesbitinde, kitlenin doğasının tayininde ve çevre dokularına ilişkisinin saptanmasında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bezlerin kanallar sistemindeki değişikliklerinin gösterilmesinde ise sialografi değerli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
117 SUMMARY The evaluating of various salivary eland imagine techniques. The study is carried on 37 patients who were referred to Ankara University Faculty of Dentistry, Department of Oral Diagnosis and Radiology having complaints related to the salivary glands. The clinical data including the patient complaints were recorded various radiographic techniques were performed for clinical diagnosis. It has been observed that these radiographic findings were in consistant with the studies in recent dental literature. As a result the radiographic techniques used in determining the mass lesions of the salivary glands, referring their nature, relations with the surrounding tissues the magnetic resonance imaging, computed tomography and ultrasonography is successfully used. For the expression of pathological variations if the glandular canalicular system the sialography gave the best detailed information.