Yoksulluk, gelir eşitsizliği ve ekonomik büyüme: OECD ülkeleri üzerine bir inceleme
Poverty, income inequality and economic growth: A review on OECD countries
  1. Tez No: 800982
  2. Yazar: LEYLA EFEER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gelir eşitsizliği ve yoksulluk ülkelerin temel problemleri arasında yer almaktadır. Her ülkenin temel makroekonomik hedeflerinin başında ekonomik büyümenin olduğu dikkate alındığında,gelir eşitsizliği ve yoksulluğun ekonomik büyümeyi nasıl etkilediğinin tespit edilmesi uygulanacak politikaların belirlenmesinde önemli bir husustur. Bu bağlamda çalışmanın amacı, OECD ülkelerinde gelir eşitsizliği, yoksulluk ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin 2004-2019 dönemini içeren verilerle Sabit etkili Driscoll-Kraay tahmincisi ile incelenmesidir. Elde edilen ampirik bulgular, gelir eşitsizliği ve yoksulluğun ekonomik büyüme üzerinde negatif bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Income inequality and poverty are among the main problems of countries. Considering that economic growth is at theforefront of each country's main macro economicgoals, determining how income inequality and poverty affect economic growth is an important issue in determining the policies to be implemented. In this context, the aim of the study is to examine the relationship between income inequality, poverty and economic growth in OECD countries with the data containing the 2004-2019 periodusing the Fixed-effectDriscoll-Kraay estimator. The empirical findings show that income inequality and poverty have a negative effect on economic growth.