İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'nin askeri stratejisi
Military strategy of the Soviet Union during Second World War
  1. Tez No: 800985
  2. Yazar: AHMET KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNA ASKEROĞLU ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Tezimizde, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasındaki dönemde Sovyetler Birliği'nin ekonomik, sosyal, askerî ve siyasi açıdan durumu, İkinci Dünya Savaşı'na giden süreç, Sovyetler Birliği'nin savaş hazırlıkları, ordusunu yenileme çabaları, Almanya ile yaptığı saldırmazlık paktı ile elde ettiği kazanımlar, Almanya'nın 1941 yılı haziran ayındaki Sovyetler Birliği'ne baskın niteliğindeki taarruzu (Blitzkrieg) ve 1942 yılı sonuna kadarki hızlı ilerleyişi, Moskova önlerinde Alman Ordusunun durdurulması ve ilk başarılı Sovyet karşı taarruzu, Leningrad Savunması, Stalingrad ve devamındaki Kursk Muharebeleri ile Kızıl Ordu'nun Berlin Harekâtı incelenmiştir. Aynı zamanda bu süreçte alınan siyasi kararların askerî alandaki etkileri de kaleme alınmıştır. Sovyetler Birliği açısından savaşı, 1939-1941 yılları arasında saldırmazlık anlaşması ile önemli kazanımların elde edildiği süreç ve 1941-1945 yılları arasındaki Büyük Anavatan Savaşı süreci olarak iki safhada ele aldık.
Özet (Çeviri)
In our thesis; we examined the economic, social, military and political situation of the Soviet Union in the period between the First and Second World Wars, the process leading to the Second World War, the war preparations of the Soviet Union, its efforts to renew its army, the gains it made with the non-aggression pact with Germany, Germany's sudden attack on the Soviet Union in June 1941 and its rapid advance until the end of 1942, stopping the advance of German Army in front of Moscow and the first successful Soviet counterattack, the defense of Leningrad, the Battle of Stalingrad, Kursk and the Red Army's Berlin Operation. While making these examinations, we have seen the positive and negative effects of political decisions in the military field. From the point of view of the Soviet Union, we analyzed the war in two phases as the period of the non-aggression agreement between 1939-1941, during which significant gains were achieved, and the period of the Great Patriotic War between the years 1941- 1945.