İn vitro fertilizasyon (IVF) döngülerinde 4. gün erken blastulasyon gösteren dondurulmuş ve taze embriyoların tek embriyo transferindeki sonuçları
Results of single embryo transfer of frozen and fresh embryos showing early blastulation on day 4 in vitro fertilization (IVF) cycles
- Tez No: 801000
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL KEBAPCILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnfertilite fertil yaş grubundaki çiftlerin 1 yıl süresince korunmasız düzenli ilişkide bulunmasına rağmen gebe kalınmaması olarak tanımlanmaktadır. Tüm infertil çiftlerin %30-40'ında erkek, %40-50'sinde kadın faktörü tespit edilmiştir. %20-25 çiftte hem erkek hem de kadına ait patolojiler birlikte gözlenmektedir. %15 çiftte ise tüm tanısal tetkikler sonucunda bir infertilite nedeni tanımlanamaz ve bu durum 'Açıklanamayan İnfertilite' olarak tanımlanmaktadır. Açıklanamayan infertilite tanısını koyabilmek için normal semen kalitesi, normal ovulasyon işlevi, normal bir uterin kavite ve tuba uterinaların çift taraflı açık olduğuna dair kanıt gerekmektedir. Çalışma 2014-2017 yılları arasında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Tüp bebek merkezine başvuran 21-38 yaş arası 63 infertil olguyu kapsayan hastane tabanlı retrospektif kohort bir çalışmadır. 5. Gün blastosist transferi yapılan olguların embriyo kalite dereceleri ve 4. Günde erken blastulasyon gelişimi gösteren olguların verileri ile geç blastulasyon gelişimi gösteren olguların verileri karşılaştırıldı. 4.gün erken blastulasyon gösteren embriyoların transferinin implantasyon ve gebelik oranları arasındaki ilişkiyi araştırmayı planladık. Toplamda 63 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. 4.gün erken blastulasyon (EB) gelişimi olan hastalar çalışma grubuna (13 hasta, %20,63), EB gelişimi olmayan hastalar ise kontrol grubuna dahil edildi (50 hasta, %79,37). Demografik veriler, hastanın yaşını ve infertilite faktörünü içermektedir. Siklus özellikleri, tetikleme günü östradiol seviyeleri, toplanan oosit sayısı, M-II oosit sayısını, fertilizasyon oranını ve dondurulmuş embriyo sayısını içermektedir. Çalışmadaki istatiksel analizler SPSS17.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) kullanılarak gerçekleştirildi. Niceliksel verilerin 2 grup arasında karşılaştırmalarında ve normal dağılım gösteren parametrelerin karşılaştırılmasında Student t testi kullanıldı. Niteliksel veriler ve oranlar ki-kare veya fisher kesin tanı testi kullanılarak karşılaştırıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as the inability of couples in the fertile age group to become pregnant despite having regular unprotected intercourse for 1 year. Male factor was found in 30-40% of all infertile couples and female factor in 40-50% of them. In 20-25% couples, both male and female pathologies are observed together.In 15% of couples, a cause of infertility cannot be identified as a result of all diagnostic tests, and this is defined as 'Unexplained Infertility'. To diagnose unexplained infertility, evidence of normal semen quality, normal ovulation function, a normal uterine cavity, and bilateral patency of the tuba uterina is required. The study is a hospital-based retrospective cohort study covering 63 infertile cases aged 21-38 years who applied to Konya Selcuk University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic IVF center between 2014-2017. Embryo quality grades of the cases who underwent blastocyst transfer on the 5th day and the data of the cases with early blastulation development on the 4th day and the data of the cases with late blastulation development were compared. We planned to investigate the relationship between implantation and pregnancy rates of transfer of embryos showing early blastulation at day 4. A total of 63 patients were included. The patients were divided into two groups: the study group comprising those with early blastulation (EB) on day 4 (13 patients, %20,63) and the control group comprising those without EB (50 patients , %79,37). Demographic data included the patients's age and factor of infertility. Cycle characteristics included trigger day estradiol level, number of oocyte retrieved, number of M-II oocyte, fertilization rate, and number of embryo. Statistical analyses were performed using SPSS17.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Parametric continuous data were compared using Student t test and proportions compared using the chi-square or Fisher exact test. AP value of