Yusufeli-Artvin civarındaki eosen yaşlı volkanik kayaçların petrografik ve petrolojik özellikleri
Petrographic and petrological properties of the teritary eocene volcanic rocks around Yusufeli-Artvin
- Tez No: 801001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA KÖPRÜBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Yusufeli (Artvin) civarında yüzeylenen Eosen yaşlı volkanik kayaçların mineralojik, petrografik ve petrolojik özelliklerinin incelenmesi için yapılmıştır. İnceleme alanında yüzeyleme veren Eosen yaşlı volkanik kayaçlar genellikle siyahımsı gri, yeşilimsi gri renklerde olup ileri derecede altere olmuşlardır. Bu kayaçların yüzeylendiği değişik yörelerden alınan kayaç örnekleri üzerindeki ince kesit çalışmaları sonucunda plajiyoklaz – piroksen – amfibol – kalsit – klorit – opak minerallerden oluşan bir mineralojik bileşime, porfirik ve intersertal dokuya sahip oldukları saptanmıştır. Bölgedeki volkanik kayaçların andezit, bazalt, bazaltik andezit bileşiminde oldukları görülmüştür. Seçilen kayaç örneklerinin analizlerinden elde edilen veriler ile oluşturulan diyagramlar Eosen yaşlı volkanik kayaçların kalkalkali özellikte olduğunu göstermiştir. Kondrite normalize edilmiş nadir toprak element dağılımları konkav şekilli olup, genellikle birbirine paralel dağılım göstermeleri volkanik kayaçların aynı veya benzer kaynaktan itibaren oluştuğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the mineralogical, petrographic and petrological properties of Eocene volcanics rocks outcropping around Yusuefli. The Eocene volcanic rocks cropping out in the study area are generally blackish gray, greenish gray and are highly altered. As a result of thin section studies on rock samples taken from different locations where these rocks are exposed, it has been determined that they have a mineralogical compositions consisting of plagioclase – pyroxene – amphibole – calcite – chlorite – opaque minerals with porphyritic and intersertal texture. It has been observed that the volcanic rocks in the study area are in the composition of andesite, basalt and basaltic andesite. Diagrams created with the data obtained from the analyzes of the selected rock samples showed that the Eocene volcanic rocks are calc-alcaline type rocks. The rare element distributions normalized to condrite are concave in shape, and the fact that thay are generally distributed paralell to each other suggests that the volcanic rocks were originated from the same or similar source.