in vitro fertilizasyon (IVF) hastalarının folikül sıvılarında adenozin deaminaz, 5'nükleotidaz ve guanaz enzim aktiviteleri ile oksidasyona duyarlık seviyelerinin araştırılması
Investigation of adenosine deaminase, guanase, 5'nucleotidase enzyme activities and oxidation sensitivity value in follicular fluids from in vitro fertilisation patients
- Tez No: 260908
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada invitro fertilizasyon hastalarından zayıf, normal ve yüksek responder gruplarına ait toplam 45 hastanın folikül sıvılarında purin-pirimidin metabolizmasında görev alan enzimlerden ADA, 5'NT, GUA aktiviteleri ile oksidan antioksidan statü hakkında fikir sahibi olabilmek açısından oksidasyon duyarlılığı (OD) araştırıldı. ADA aktivitesinde normal grupla zayıf ve yüksek grubu karşılaştırıldığında, hem zayıf hem yüksek grupta azalma olduğu fakat anlamlı azalmanın sadece yüksek grupta olduğu tespit edildi. 5' Nükleotidaz ve guanaz aktivitelerine bakıldığında, normal gruba göre zayıf ve yüksek gruplarda bir artış olduğu fakat bunun anlamlı bir değişiklik olmadığı belirlendi. Oksidasyona duyarlık aktivitesindeyse normal grupla zayıf ve yüksek grup arasında çok fark olmamasına karşın, yüksek grupta zayıf gruba göre anlamlı derecede yükselme tesbit edilmiştir. Bu durum yüksek gruptaki yumurtaların endojen ve eksojen radikalik ya da diğer oksidasyon ajanlara karşı iyi bir koruma sağladığını göstermektedir. IVF'li hastaların oksidant-antioksidan statülerini daha iyi açıklayabilmek için daha fazla sayıda örnek ve hem enzimatik hem de enzimatik olmayan parametrelerin birlikte incelenmesi ile aydınlatılabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, activities of ADA, 5? NT and GUA enzymes which participate in the nucleutide metabolism, and oxidation sensitivity test were studied in follicular fluids from 54 in vitro fertilization patients who respond weak, normal and high efficacy with the aim of gaining information about oxidant/antioxidant status of the fluids. As to the ADA activity, it has been observed that activity is lower in both study groups relative to the controls, but the difference is meaningful only in high respond group from statistical point of view. In the 5?NT and GUA activities, no meaningful differences were observed even there were slight but unmeaningful decreases in both enzyme activities in the study groups. Concerning the oxidation sensitivity values, ther were no differences between control and study groups. However, the value was higher in high respond group relative to low one. This scheme shows that there is strong protective mechanisms in high respond group against oxidant stress factors. However, it has been concluded that other oxidant/antixidant parameters including enzymatic and non enzymatic ones should also be studied by using more samples to obtain more correct information about the case.