E-devlet uygulaması erişilebilirliği: E-nabız web sitesi örneği
E-government application accessibility: E-nabız website example
- Tez No: 801007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ONAY DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sunulan web hizmetlerinden tüm kullanıcıların eşit ölçüde faydalanabilmesi için web sitelerinin erişilebilir olması önemlidir. Bu çalışmada, günümüzde kullanıcı sayısı oldukça fazla olan ve yaşadığımız Covid 19 pandemi döneminde kullanımı daha da artan bir kamu web sitesi olan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi web sitesinin erişilebilirlik değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Erişilebilirlik değerlendirmesi kapsamında dört farklı otomatik değerlendirme aracı ve uzman temelli bir değerlendirme yöntemi olan Bariyer Gezinti (BG) yöntemi kullanılmıştır. Alternatif metni olmayan içerikler, amacı anlaşılamayan bağlantılar, doğru kullanılmamış HTML ögeleri, düzgün yönlendirilmemiş veri giriş alanları gibi erişilebilirlik hataları tespit edilmiştir. Tespit edilen hataların çözümüne ilişkin kullanıcı arayüzünde yapılması gereken işlemlerden bahsedilmiştir. Farklı yöntemler kullanılarak tespit edilen erişilebilirlik hatalarının birbirini destekleyici nitelikte olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca, çalışma kapsamında BG yöntemindeki farklı kullanıcı grupları için tanımlanmış potansiyel erişilebilirlik hatalarının ve çözüm önerilerinin yer aldığı formlar Türkçeye çevrilerek Türkçe bir kaynak oluşturulması da sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important that websites are accessible so that all users can benefit equally from the offered web services. In this study, the accessibility evaluation of the e-Nabız Personal Health System website, which is a public website that has a large number of users today and whose use has increased even more during the Covid 19 pandemic period, was carried out. Within the scope of accessibility evaluation, four different automatic evaluation tools and the Barrier Walkthrough (BW) method, which is an expert-based evaluation method, were used. Accessibility errors such as content without alternative text, links that cannot be understood, incorrectly used HTML elements, improperly directed data entry fields have been detected. The actions to be taken in the user interface for the solution of the detected errors are mentioned. It has been revealed that the accessibility errors detected using different methods are mutually supportive. In addition, within the scope of the study, the forms containing the potential accessibility errors and solution suggestions defined for different user groups in the BW method were translated into Turkish and a Turkish source was created.