Koyunlarda bruselloza bağlı abortuslarda fötal ve plasental lezyonlar üzerinde patolojik ve immunperoksidaz çalışmalar
Pathological and immunoperoxidase studies on the fetal and placental lesions of ovine brucellosis
- Tez No: 80101
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFKI HAZIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
55 6. ÖZET Çalışmada, koyunlarda bruselloza bağlı abortus olaylarında atık fötüs ve plasentadaki lezyonlar morfolojik olarak değerlendirildi. Doku kesitlerinde antijenin varlığının ve lokalizasyonunun tespiti için StreptAvidin-biotin peroksidaz kompleks tekniği kullanıldı. Ayrıca bakterinin morfolojik lezyonlarla ilişkisi araştırıldı. Bu amaçla saha olaylarından temin edilen 30 atık koyun fötüsü ve 10 atık plasenta incelendi. Makroskobik olarak, atık fbtüslerde subkutan ödem, vücut boşluklarında kanlı bir sıvı ve akciğerlerde pnömoni gözlendi. Plasentalar ödemliydi. Bir plasentada kotiledonlar arası memoranda fokal nekroz alanları görüldü. Başlıca histolojik bulgular, akciğer, karaciğer ve dalakta gözlendi. Akciğerde bronkopnömoni, karaciğerde periportal hücre infiltrasyonlan ve fokal nekroz odaklan ile dalakta lenforetiküler hiperplazi dikkati çekti. Diğer organlarda, enfeksiyonun hematojen yayılma bulguları mevcuttu. Tüm plasentalarda trofoblast nekrozu ve koryoallantoik ülserasyon ile karakterize nekrotik plasentitis görüldü. Üç plasenta, damar duvarında nekroz ve hücre infiltrasyonlan ile karakterize nekrotik vaskulitise sahipti. İmmunperoksidaz boyamalarda; spesifik antijen boyanması, incelenen tüm dokularda saptandı. Antijen, makrofajlarda, nötrofillerde, hepatositlerde ve kalp kası tellerinde, böbrek tubulus epitellerinde, bağdoku hücrelennde, meningeal damar endotellerinde ve plasentalann trofoblastik epitel hücrelerinde gözlendi. Hücre dışında ise eksudatta, ösefagus lumeninde, bağırsak içeriğinde, total ve plasental damar lumenlerinde ve interstisyumda dikkati çekti. Anahtar sözcükler Koyun brusellozu, fbtal patoloji, plasental patoloji, immunperoksidaz tekniği.
Özet (Çeviri)
56 7. SUMMARY“PATHOLOGICAL AND IMMUNOPEROXIDASE STUDIES ON THE FETAL AND PLACENTAL LESIONS OF OVINE BRUCELLOSIS ”In this study, lesions in aborted fetuses and placentas were morphologically evaluated in ovine Brucellosis. StreptAvidin-biotin peroxidase complex technique was used to detect the presence and localization of brucella antigen in tissue sections. In addition, the relationship between agent and morphologic lesions was searched. Thirty ovine aborted fetuses and ten placentas were examined in field cases. Grossly, aborted fetuses showed subcutaneous edema, serosanguineous body fluids and pneumonia. Placentas were edematous. One placenta had focal necrosis areas in the intercotyledonary membrane. Histological changes were mainly in the lung, liver and spleen. Fetal pathology in these organs consisted of bronchopneumonia in the lung, periportal cell infiltrations and multifocal hepatic necrosis in the liver and lymphoreticular hyperplasie in the spleen. Other organs had hematogenous dissemination findings of infection. All placentas showed necrotic placentitis characterized by trophoblast necrosis and chorioallantoic ulceration. Three placentas had necrotic vasculitis characterized by necrosis and cell infiltrations in vessel walls. Brucella antigen was detected in all organs examined by immunoperoxidase technique. Intracellular localization was found in macrophages, neutrophils, hepatic and myocardial cells, renal tubular epithelial cells, mesenchymal cells, endothelial cells of the meningeal vessels and placental trophoblastic cells. Antigen was observed extracellularly in the exudate, lumen of esophagus, content of intestine, fetal and placental vascular lumens and, interstitium. Key words : Ovine Brucellosis, fetal pathology, placental pathology, immunoperoxidase technique.