Konjunktival brusella aşısının koyunlarda bazı biyokimyasal parametre düzeylerine etkisi
Effect of the conjunctival brucella vaccine on some biochemical parameters in sheep
  1. Tez No: 443704
  2. Yazar: ÖZKAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada Bruselladan korunmak için aktif bağışıklık sağlayan B.melitensis Rev.l konjuktival Brusella aşısının bazı biyokimyasal parametre düzeylerinin aşılamaya bağlı olarak değişiminin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 30 adet 5 aylık dişi Karayaka ırkı koyun hayvan materyali olarak kullanılmıştır. Deneme gruplarını ise kontrol grubu için kan alındıktan sonra aşılanan gruplar oluşturmuştır. Aşı Brucella mellitensis'e karşı tek doz yapıldı ve 4 ay boyunca her ay Vena Jugularis'ten kan alındı. Konjunktival olarak 1 doz aşılanan (40µl) aşı içeriğinde Brucella melitensis Rev.1 0.5 – 2 X 109 mikroorganizma (CFU) içerecektir. Tüp aglütinasyon testi ile antikor düzeyleri belirlendi. Koyunlarda ALP, ALT, AST, LDH, glukoz, total protein ve albumin gibi bazı biyokimyasal parametreler serum da biyokimya otoanalizöründe ticari otoanalizör test kitleri kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Rose bengal pleyt testlerinin değerlendirilmesi sonucunda aşı öncesi alınan kanlara ait serumların tümünün negatif olduğu ve deneme gruplarına ait 120 adet serumun ise pozitif reaksiyon verdiği görüldü. RBPT sonucunda değerlendirilen serumların SAT sonuçlarında aşı sonrasında 1.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, investigation of the changes in the levels of some biochemical parameters such as in the blood of Karakaya sheep due to the vaccination for the prevention of brucellosis active immunological conjunctival Brucella Vaccine is aimed. Material and Method: There are 30 Karakaya sheep which are 5 months old and female were used as an animal material. Trial groups formed which are vaccinated after drawing blood for control groups. The vaccine was done single dose against Brucella melitensis and every month blood was drawled from Vena jugularis during 4 months. The vaccine, vaccinated 1 dose as a conjunctival, contains Brucella melitensis Rev.1 0.5-2x109 microorganism in the content. Antibody levels were determined by tube agglutination test. Some biochemical parameters in sheep such as ALP, ALT, AST, LDH, glucose, total protein and albumin measured using commercial autoanalyzer in serum biochemistry autoanalyzer. Results: In consequence of evaluation of the Rose Bengal Platy tests, results of the serums belonging to bloods taken before vaccination were negative and 120 serums belonging to experimental group showed a positive reaction.