Solar dermatitli van kedilerinde hematolojik parametrelerin ve immunglobulin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of hematological parameters and immunoglobulin levels in van cats with solar dermatitis
  1. Tez No: 801018
  2. Yazar: ÖZLEM SARİMURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Veteriner Hekimliği, Dermatology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma solar dermatitli Van kedilerinde hematolojik parametrelerin ve immunglobulin düzeylerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Bu çalışmanın hayvan materyalini Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde bulunan, farklı yaş (3-15 yaş) ve cinsiyete sahip, yapılan muayeneler sonucunda“Solar Dermatitis”teşhisi konulan 20 adet kedi ile görünürde herhangi bir hastalığı bulunmayan 7 adet kedi oluşturdu. Hasta ve sağlıklı kedilerden hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin analizi için v. cephalica'dan kan örnekleri alındı. Hematolojik parametrelerden WBC, Ba, MCV, RDW, RRg değerlerinin solar dermatitli Van kedilerinde, sağlıklı Van kedilerine göre biraz artış gösterdiği, fakat bu artışın anlamlı olmadığı (p>0.05), solar dermatitli Van kedilerinin THR ve Pct (p0.05) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate hematological parameters and immunoglobulin levels in Van cats with solar dermatitis. The animal material of this study consisted of 20 cats of different ages (3-15 years) and gender, diagnosed with“Solar Dermatitis”as a result of the examinations, and 7 cats without any apparent disease, located in the Van Cat Research and Application Center. For the analysis of hematological and biochemical parameters from sick and healthy cats, v. cephalica blood samples were taken. WBC, Ba, MCV, RDW, RRg values of hematological parameters showed a slight increase in Van cats with solar dermatitis compared to healthy Van cats, but this increase was not significant (p>0.05), of Van cats with solar dermatitis THR and Pct (p0.05).