Destanların illüstrasyonla görselleştirilmesi: Dede Korkut hikâyeleri karakter ve mekân tasarımı
Illustration visualization of epics: Dede Korkut stories character and space design
  1. Tez No: 801109
  2. Yazar: HATİCE NUR TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ERMİŞ İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk kültürünün destan, hikaye, masal gibi sözlü ve yazılı miraslarının önemine değinerek, özellikle Dede Korkut Hikayelerinin sanat ve tasarım alanında yeterince önem verilmediğine değinilmiştir. Bu nedenle, Dede Korkut Hikayelerinden bir destanın dijital tasarımda renklendirme tekniği ile karakter ve mekan tasarımı yorumlanarak, yeni tasarımlar ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışma ayrıca, Türk destanlarının içerisinde yer alan toplumsal değerlere ve kültürel alanlara dikkat çekerek, görsel birikimin yeterli olmadığına vurgu yapmaktadır. Bu nedenle, yazılı kaynakların tasvirine uygun özgün çizimlerle dijital tasarım programları kullanılarak karakterler ve hikayeyi anlatan sahneler renkli çizimler yapılarak görselleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emphasizing the importance of oral and written heritages of Turkish culture such as epics, stories and fairy tales, it was mentioned that especially Dede Korkut Stories are not given enough importance in the field of art and design. For this reason, it is aimed to reveal new designs by interpreting the character and space design of an epic from Dede Korkut Stories with the coloring technique in digital design. The study also draws attention to the social values and cultural areas in Turkish epics, emphasizing that visual accumulation is not enough. For this reason, the characters and the scenes that tell the story were tried to be visualized by making colorful drawings by using digital design programs with original drawings suitable for the description of written sources.