İran devrimi sonrası hidropolitk ve su sorunları (1979-2021)
Hydropolitics and water problems after the Iranian revolution (1979-2021)
  1. Tez No: 801122
  2. Yazar: REZA TALEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Su, insanlık tarihi boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel gelişme için önemli rol oynamıştır. Hidrologlar, suyun, alternatifi olmayan ve her alanda büyük ekonomik değeri olan bir madde olduğunu belirtmektedirler. Ancak gezegenin nüfusundaki artış ve doğal kaynakların aşırı kullanımı, su kaynaklarının da dâhil olduğu çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Su kaynakları, özellikle dünyanın kurak ve su kıtlığı olan bölgelerinde, örneğin Orta Doğu'da, uzun süredir iç siyaset sahnesinde önemli bir konu olarak görülmektedir. Su uzmanları, gelecekte su kaynaklarından doğabilecek gerilimler ve ulusal çatışmaların olasılığından bahsetmektedirler. Bu nedenle, dünyanın gelecekteki su kaynakları için savaşabileceği söylemleri akıldan çıkarılmamalıdır. Tez çalışmasının amacı, herkesin güvenli su kaynaklarına erişimini sağlamak için“uygun bir eylem planı”oluşturmaktır. Araştırmanın sonuçları, su kaynaklarıyla ilgili sorunlar hakkında bilgi vermektedir. Günümüzde, dünya ve İran dâhil olmak üzere çeşitli ülkeler, sürdürülebilir su kaynaklarına erişim için çeşitli yollara başvurmaktadır. Günümüzde, yönetim eksikliğinden kaynaklanan olumsuz sosyal, politik ve ekonomik koşulların üstesinden gelmek ve su kıtlığına karşı etkili çözümler sunmak son derece önemlidir. İran'da, su konusunda verilere erişmek oldukça zordur. Veriler, İran İstatistik Kurumu tarafından erişilmesi kısıtlı bir ortamda tutulmaktadır. Su kaynaklarının yanlış yönetimi, İran'da göçe, işsizliğe ve su kıtlığına neden olabilir. İran hükûmetinin, su konusundaki yanlış politikalarının analizi, çözümü uzun vadeli bir su siyasetinin uygulamaya konmasıyla mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Water has played an important role in social, economic, and cultural development throughout human history. Hydrologists emphasize that water is an irreplaceable substance with significant economic value in all fields. However, the increase in the world's population and excessive use of natural resources have negative impacts on the environment, including water resources. Water resources have been a significant issue in internal politics for a long time, particularly in regions with drought and water scarcity, such as the Middle East. Water experts warn about the possibility of tension and national conflicts arising from future water resource shortages. Therefore, the notion that the world may fight for future water resources should not be overlooked. The aim of this thesis is to create a“suitable action plan”to ensure everyone has access to secure water resources. The research findings provide information about water resource-related issues. Currently, various countries, including Iran, are resorting to various methods to access sustainable water resources. Overcoming the negative social, political, and economic conditions resulting from inadequate management and providing effective solutions to water scarcity is crucial. In Iran, accessing data regarding water is quite challenging. Data is kept in a limited-access environment by the Statistical Center of İran. Mismanagement of water resources could lead to migration, unemployment, and water scarcity in Iran. Analyzing Iran's wrong policies on water will only be possible through implementing a long-term water policy solution by the Iranian government.