Taşıt klima sistemlerinde enerji verimliliği analizi
Energy efficiency analysis in vehicle air conditioning systems
- Tez No: 801134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CİMŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünyamızda sürekli artan nüfus ve sanayiye olan bağımlılık enerji ihtiyacımızı her geçen gün artırmaktadır. Klasik çevrimlerde kullanılan güç ve soğutma sağlayan akışkanların küresel ısınmaya neden olması ve doğaya zarar vermesinden dolayı insanoğlu yeni soğutucu akışkan arayışlarına yönelmiştir. Bu çalışmada, soğutma çevrimlerinden ve soğutma sistemlerindeki enerji verimliliğinden bahsedilerek taşıt klima sistemlerinin verimliliğini artırmak için temel ve yardımcı elemanlar olan kondenser, evaporatör, kompresör ve genleşme valfinin analizleri yapıldı. Taşıt klima sistemlerinde farklı soğutucu akışkanları kullanılarak sistemin birinci ve ikinci yasa analizi yapıldı. Çalışmada analiz edilecek soğutucu akışkanların ozon tahrip potansiyeli (ODP), küresel ısınma potansiyeli (GWP), kritik sıcaklık gibi özellikleri tablolar halinde verildi. Analiz edilen R134a, R600, R600a, R123, R410a, R22, R290 ve R152a soğutucu akışkanların farklı evaporatör ve kondenser sıcaklıklarında birinci yasa analizi yapılarak sistem parametreleri üzerindeki etkisi araştırıldı. Analiz edilen soğutucu akışkanların ikinci yasa analizleri yapılarak sonuçlar grafikler halinde verildi.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing population and dependence on industry in our world increase our energy needs day by day. Since the fluids that provide power and cooling used in classical cycles cause global warming and harm nature, mankind has turned to the search for new refrigerants. In this study, energy efficiency in cooling systems is mentioned and analysis of condenser, evaporator, compressor and expansion valve, which are the basic and auxiliary elements, to increase the efficiency of vehicle air conditioning systems. First and second law analysis of the system were made by using different refrigerants in vehicle air conditioning systems. Properties such as ozone destruction potential (ODP), global warming potential (GWP), critical temperature of the refrigerants to be analyzed in the study are given in tables. The effect of analyzed R134a, R600, R600a, R123, R410a, R22, R290 and R152a refrigerants on system parameters has been investigated by first law analysis at different evaporator and condenser temperatures. The second law analysis of the analyzed refrigerants have been made and the results were given in graphics.