3,5 ve 5 ghz frekanslarında tekstil temelli band durduran frekans seçici yüzey tasarımı, üretimi ve ölçümü
Design, fabrication and evalation of textile based band-stop frequency selective surface at 3,5 and 5 ghz
  1. Tez No: 801140
  2. Yazar: İBRAHİM ÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU HATİCE GÜRCÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında elektromanyetik kirliliğin yoğun olduğu Wi-Fi, LTE ve WiMAX bandlarında band durduran filtre özelliği gösteren esnek, hafif ve konformal özellikte bir frekans seçici yüzey (FSY) geliştirilmiştir. Geliştirilen yapının istenen özellikleri karşılayabilmesi için tekstil malzemeleri kullanılmıştır. FSY'nin yapısını oluşturan dielektrik alttaş ve iletken yama tamamen tekstil temelli olarak tasarlanmıştır. Dielektrik alttaş olarak piyasada sık kullanılan kumaşlar tercih edilmiştir. İletken yama olarak gümüş kaplı iletken iplik nakışlanmış ve gümüş içerikli boya serigrafi baskı yöntemiyle basılmıştır. Çalışmada nakış parametrelerinin (nakış yönü ve sıklık) FSY iletim katsayısına etkisi araştırılmıştır. Yatay ve dikey nakışlanmış FSY'lerde ilgili frekanslarda rezonans görülmemiştir. Fakat yatay+dikey formda nakışlamada ilgili frekanlarda -10dB altında rezonans gözlenmiştir. Bununla birlikte CST MWS programı amacıyla nakış formunda modelleme ve simülasyon gerçkleştirilmiştir. Nakış modelleme sonuçları ile nakış üretim sonuçları arasında kuvvetli bir uyum görülmüştür. Serigrafi baskı yönteminde pamuk, pamuk/PES, PES ve Cordura kumaşlar alttaş olarak değerlendirilmiş ve kumaş içeriklerinin FSY iletim katsayısına etkisi araştırılmıştır. PES kumaş dışında diğer kumaşlarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Buna ilaveten kumaşlar üzerine termoplastik poliüretan (TPU) laminasyon uygulanarak FSY üretilmiştir. TPU kaplamanın FSY iletim katsayısını olumsuz yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, a flexible, lightweight and conformal frequency selective surface (FSS) is developed with band-stop filter characteristic in Wi-Fi, LTE and WiMAX bands where electromagnetic pollution is intense. Textile materials are used so that FSS can meet the desired properties. The components of the FSS, the dielectric substrate and the conductive patch, are designed entirely on textile basis. Fabrics frequently used in the market are preferred as dielectric substrate. Silver-coated conductive yarn is embroidered as a conductive patch and silver-containing dye is printed by screen printing method. In the study, the effect of embroidery parameters (embroidery direction and density) on the FSS transmission coefficient is investigated. There is no resonance at the respective frequencies in horizontally and vertically embroidered FSSs. However, the resonance is observed below -10 dB at the relevant frequencies in horizontal+vertical form of embroidery. In addition, modeling and simulation are carried out in embroidery form with the CST MWS software. A strong agreement is observed between embroidery modeling results and embroidery production results. In the screen printing method, cotton, cotton/PES, PES and Cordura fabrics are evaluated as substrate and the effect of fabric content on the FSSs transmission coefficient is investigated. Successful results are obtained in the fabrics except PES fabric. In addition, FSS is produced by applying thermoplastic polyurethane (TPU) lamination on the fabrics. TPU coating negatively affecs the FSS transmission coefficient.