Girişimci liderliğin iç girişimcilik uygulamalarına etkisi iletişim sektöründe bir araştırma: Turkcell örneği
The effect of entrepreneur leadership on intrapreneurial practices a research in the communication sector: The case of Turkcell
- Tez No: 801157
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Girişimcilik işletme kurmaktır. Girişimciler keşfettikleri iş fırsatlarından yararlanmak için işletmeyi sıfırdan kuran (start-up), devren satın alan yada ortak alan kişilerdir. Aile işine ortak alma ya da miras yoluyla devir alma da girişimcilik kapsamındadır. Organizasyonlarda bulunan kişilerin girişimcilik faaliyetlerini nitelemek için kullanılan“iç girişimcilik”kavramı 1980'li yıllarından bu yana bilim insanları ve akademisyenlerin ilgisini çekmektedir. İç girişimcilik organizasyonların ekonomik olarak gelişmesine etkili olmaktadır. Daha geniş şekilde ifade edecek olursak, iç girişimcilik organizasyonların performanslarını arttırılması adına pozitif bir şekilde etkilediğini söylemek mümkün olacaktır. Bu sebeple iç girişimciliğin hem büyük işletmeler hem de küçük ve orta ölçekli işletmeler önemli bir hale geldiği için önemi giderek artmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemiyle hazırlanmış ve veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu çalışma girişimci liderlik kavramının, girişimci liderlerde bulunan özelliklerin ve iç girişimciliğe olan etkileri incelenmektedir. Çalışmada girişimci liderlik ve iç girişimcilik kavramları incelenmiş olup, bu kavramların tanımları, boyutları ve özellikleri sunulmuştur. Son bölümde girişimci liderlik, iç girişimcilik ve iç girişimcilik uygulamaları arasındaki ilişkilere yönelik bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is about starting a business. Entrepreneurs are people who establish the business from scratch (start-up), buy a transfer or take a partner to take advantage of the business opportunities they discover. The one who takes over the family business through joint acquisition or inheritance is also within the scope of entrepreneurship. The concept of“Intrapreneurship”, which is used to characterize the entrepreneurial activities of people in organizations, has been of interest to scientists and academics since the 1980s. Intrapreneurship is effective in the economic development of organizations. Broadly speaking, it will be possible to say that Intrapreneurship positively affects organizations in order to increase their performance. For this reason, the importance of Intrapreneurship for both large enterprises and small and medium-sized enterprises has gradually increased. The research was prepared by quantitative research method and a questionnaire was used as a data collection tool. This study examines the concept of entrepreneurial leadership, the characteristics found in entrepreneurial leaders and their effects on intrapreneurship. In this study, the concepts of entrepreneurial leadership and intrapreneurship are examined and the definitions, dimensions and characteristics of these concepts are presented. In the last section, findings on the relationships between entrepreneurial leadership, intrapreneurship and intrapreneurship practices are presented.