Ergenlerde oyun bağımlılığı: Sosyal destek algıları ve bağlanma stilleri ilişkisi
Game addiction in adolescents: The relationship between perceptions of social support and attachment styles
- Tez No: 801169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin gelişmesi, insan yaşamında birçok değişimi, gelişimi ve sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan birini bağımlılık oluşturmaktadır. Bağımlılık, çeşitli maddelere veya davranışlara karşı gelişen ve kişinin hayatında olumsuz sonuçlara neden olan bir sorun olarak tanımlanabilir. Bağımlılığın alt başlıklarından birini de oyunlar oluşturmaktadır ve özellikle çocuk ve ergenlerin gelişiminde olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Ergenlerin problem çözme becerileri, sosyal destek mekanizmalarındaki eksiklik ya da olumsuz ilişkiler, bağlanma problemleri, düşük benlik saygısı gibi çeşitli psikososyal sorunlar oyunlara karşı bağımlılık geliştirmesine neden olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı 14-19 yaş arası ergenlerde oyun bağımlılığı, sosyal destek algıları ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklerini 14-19 yaş arası 310 gönüllü ergen oluşturmaktadır. Araştırma doğrultusunda katılımcılar Demografik Bilgi Formu, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği-7 (DOBÖ-7), Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği (ÇEİOBÖ) ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (ÜBBSÖ) doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ergenlerin yaşı, ebeveyn eğitim düzeyleri, gelir durumu, aile durumu ve kaçıncı çocuk olduğu ile dijital oyun bağımlılığı arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ergenlerin aile, öğretmen ve arkadaş desteği ile dijital oyun bağımlılığı arasında negatif yönde düşük düzeyde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ergenlerde bağlanma stilleri ile dijital oyun bağımlılığı arasında pozitif yönde düşük düzeyde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology has brought many changes, developments and problems in human life. One of these problems is addiction. Addiction can be defined as a problem developed against various substances or behaviors and causes negative consequences in a person's life. One of the sub-titles of addiction is games and it can cause negative consequences especially in the development of children and adolescents. Various psychosocial problems such as problem solving skills, lack of social support mechanisms or negative relationships, attachment problems, low self-esteem of adolescents can cause addiction to games. The aim of this study is to examine the relationship between game addiction, social support perceptions and attachment styles in adolescents aged 14-19. The samples of the study consist of 310 volunteer adolescents between the ages of 14-19. In line with the research, the participants were evaluated in accordance with the Demographic Knowledge Form, the Digital Game Addiction Scale-7 (DGAS-7), the Social Support Appraisals Scale for Children and Adolescents (SSASCA), and the Three Dimensional Attachment Style Scale (TDAS). As a result of the research, no significant difference was found between the age of the adolescents, parental education levels, income status, family status, number of children and digital game addiction. It has been concluded that there is a low negative correlation between the support of family, teachers and friends of adolescents and digital game addiction. It has been concluded that there is a low level of positive correlation between attachment styles and digital game addiction in adolescents.