Poetic imagination in edebiyat-i cedide movement
Edebiyat-ı cedide hareketinde poetik muhayyile
  1. Tez No: 801168
  2. Yazar: MÜNİRE SEVGİ ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu doktora çalışması, Edebiyat-ı Cedide estetiğinin oluşumunu hayal kavramı üzerinden ele alarak 19. yüzyılın sonunda Servet-i Fünun dergisinde oluşmuş edebiyat eleştirisine dair kapsamlı bir çalışma sunmayı amaçlamaktadır. Bu ise Edebiyat-ı Cedide yazarlarının hem genel olarak dönemin eleştirel biçimlerini ve daha spesifik olarak Edebiyat-ı Cedide yazarlarının Servet-i Fünun dergisiyle kurdukları ilişkiler üzerinden ele alınacaktır. Böylece bilimsel ve teknolojik ilerlemelerle dönüşmüş olan bilme biçimlerine karşı Edebiyat-ı Cedide estetiğinin nasıl bir cevap ürettiği incelenecektir. Bu çalışmadaki temel mesele, bilimsel bilginin dergideki edebiyat eleştirisine dair izlenen metotlara etkisi ve bunun sonucunda Edebiyat-ı Cedide'nin bedeni ve bedenin duyumlarını merkeze alan bir estetik dili nasıl kurdukları tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This doctoral study aims to provide a comprehensive survey of literary criticism in the Servet-i Fünun magazine in the late 19th century, by focusing on the idea of imagination in the formation of the Edebiyat-ı Cedide's aesthetics. This will be done by analyzing the members of the Edebiyat-ı Cedide's engagement with the 19th century's critical thought in general and their involvement in the Servet-i Fünun magazine in particular. The study aims to depict Edebiyat-ı Cedide's aesthetics as a response to the transformation of the realm of knowledge in the late 19th century that took place as a result of the advancements in science and technology. In this study, the fundamental issue is to illustrate the impact of scientific knowledge in the formation of literary criticism in the magazine, and by doing so to discuss Edebiyat-ı Cedide's aesthetic language formed by the body and bodily sensation.