The role of childhood traumas and mindfulness in predicting emotion regulation
Duygu düzenlemenin yordanmasında çocukluk çağı travmalarının ve bilinçli farkındalığın rolü
- Tez No: 801177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı duygu düzenlenmenin yordanmasında çocukluk çağı travmalarının ve bilinçli farkındalığın rolünü incelemektir. Bununla birlikte duygu düzenleme güçlüğünün demografik değişkenlere göre(cinsiyet, medeni durum, sosyo ekonomik düzey, aile ve arkadaş ilişkileri, psikolojik rahatsızlık) farklılaşıp farklılaşmadığı incelemektir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi çevrimiçi tabanlı veri toplama yöntemiyle toplanmıştır ve araştırmaya üniversite öğrencisi olan 272'si kadın 92'si erkek olan toplam 364 kişi katılmıştır. Katılımcıların çoğu kadın (%74,3), bekar (%68,9) ve sosyo-ekonomik düzeyi orta (56,8) olan bireylerden oluşmaktadır. Araştırma verileri Sosyo-demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Hipotezleri test etmek için Bağımsız Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Duygu düzenleme güçlüğünün yordanmasına yönelik yapılan regresyon analiz sonuçlarına göre; çocukluk çağı travmaları (β = 0,19 , P=,01) üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü düzeylerini anlamlı ve pozitif yönde yordamaktadır. Bilinçli farkındalık düzeyleri ise (β = -,704 , P=,00) üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü düzeylerini anlamlı ve negatif yönde yordamaktadır. Ek olarak çocukluk çağı travmaları alt ölçeği olan cinsel istismarın duygu düzenleme güçlüğünü anlamlı olarak pozitif yönde yordadığı tespit edilmiştir (β =,154, p < .05). Bunun yanında duygu düzenleme güçlüğünün demografik değişkenler ile ilişkilerinin incelenmesi aşamalarında da anlamlı ilişkilere ulaşılmıştır. Sosyodemografik değişkenlerden cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyo- ekonomik seviye değişkenleri katılımcıların duygu düzenleme güçlükleri ile arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak duygu düzenleme güçlüğü ölçeğinin alt ölçekleri olan farkındalık ile hedef ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Duygu düzenleme güçlüğünün psikolojik rahatsızlığı olan bireyler, aile ilişkileri ve arkadaş ilişkileri bakımından incelendiğinde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında psikolojik rahatsızlığı olan bireylerin duygu düzenleme güçlüğü alt ölçeklerinden dürtü, hedef ve strateji alt ölçeklerinde, aile ilişkileri bakımından incelendiğinde dürtü, hedef, farkındalık, açıklık ve strateji alt ölçeklerinde, arkadaş ilişkileri bakımından incelendiğinde ise dürtü, hedef, açıklık ve strateji alt ölçeklerinde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür kapsamında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the role of childhood traumas and mindfulness in the prediction of emotion regulation. This study also aims to examine whether the difficulty in emotion regulation differs according to demographic variables (gender, marital status, socio-economic level, family and friend relations, psychological discomfort). In this study, the correlational design one of the quantitative research methods, was used. The sample of the research was selected by online sampling method and a total of 364 people, 272 women and 92 men, who were university students, participated in the research. Most of the participants are women (74.3% ), single (68.9%), and individuals with medium socio -economic level (56.8). Research data were collected with the Socio-demographic Information Form, the Difficulty in Emotion Regulation Scale, the Childhood Trauma Scale, and the Mindfulness Scale. The obtained data were analyzed with the SPSS program. Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance, and Multiple Linear Regression analysis were used to test the hypotheses. According to the results of the regression analysis for the prediction of emotion regulation difficulties; childhood traumas (β = 0, 19, P = ,01) significantly and positively predict the level of emotional dysregulation of university students. Mindfulness levels (β = - .704, P= .00) significantly and negatively predict the level of difficulty in emotion regulation of university students. In addition, the childhood traumas subscale of sexual abuse feeling arrangement your difficulty significant aspect positive direction predicted detection has been (β = .154, p < .05). In addition to this, significant relationships were also reached in the stages of examining the relationship between emotional dysregulation and demographic variables. No significant difference was found between the sociodemographic variables such as gender, education level, socio-economic level variables, and emotional regulation difficulties of the participants. However, it is seen that there is a significant difference between awareness and goals, which are the subscales of the emotion regulation difficulties scale, and gender. It has been determined that emotional dysregulation differs when individuals with psychological disorders are examined in terms of family relationships and friend relationships. In addition, when individuals with psychological disorders are examined in terms of family relations in the subscales of emotion regulation difficulties, such as impulse, goal, and strategy; it was concluded that there were differences in the impulse, goal, awareness, clarity, and strategy subscales, and when friend relation was examined, it was found to differ in the impulse, goal, clarity, and strategy subscales. The results were discussed within the scope of the literature and suggestions were presented.