Sinop ili coğrafi işaretli ürünlerinin bilinilirliğinin ölçülmesi ve gastronomi turizmi kapsamında değerlendirilmesi
Measuring the awareness of the geographical indications products of Sinop province and evaluation within the scope of gastronomy tourism
  1. Tez No: 801178
  2. Yazar: NİMET İREM KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Coğrafi işaretli gıda ürünleri; ürünün ait olduğu bölgede yaşayan bireylerin kültür ve yaşam tarzını yansıtmaktadır ve tüketicileri bölgeye çekerek turizm açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Sinop ilinde bulunan coğrafi işaretli ürünlerin halk tarafından bilinilirliğinin ölçülmesi ve gastronomi turizmi açısından değerlendirilmesidir. Araştırmanın evrenini Sinop ilinde yaşayan 18 yaş üzeri kişiler oluşturmaktadır. Araştırma için gereken örneklem büyüklüğü kitle büyüklüğüne duyarlı Basit Rastgele Örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplanmış olup araştırma toplam 504 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak oluşturan katılımcıların tanıtıcı özelliklerini (yaş, cinsiyet vb.) belirlemeye yönelik“Sosyodemografik Tanıtım Formu”ile“Coğrafi İşaretli Ürünlerin Gastronomi Turizmine Etkilerine Yönelik Görüşlerini Belirleme Formu”kullanılmıştır. Google formlar aracılığı ile oluşturulan anket formu araştırmacının WhatsApp, Instagram gibi sosyal medya hesaplarında paylaşılmıştır. Google Forms aracılığı ile araştırmadan elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL., USA) 22.0 paket programına aktarılarak veri analizi yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve çapraz tablolar ile ki-kare testi yapılmıştır. Katılımcıların %68,7'si 18-25 yaş aralığında ve %60,7'si kadın olup, %73,6'sı da evlidir. Katılımcılara sorulan“Coğrafi işaretli ürün nedir biliyor musunuz ?”sorusuna büyük oranda (%44,6) biraz biliyorum cevabı verilmiştir. Sinop iline ait coğrafi işaretli ürünlerden hangisinin daha fazla tüketildiği konusunda sorulan soruya ise %56,3 Sinop Mantısı olarak cevap vermiştir.
Özet (Çeviri)
Geographically indicated food products; It reflects the culture and lifestyle of the individuals living in the region where the product belongs and provides important contributions in terms of tourism by attracting consumers to the region. The aim of this research is to measure the awareness of the geographically indicated products in Sinop province by the public and to evaluate them in terms of gastronomic tourism. The population of the research consists of people over the age of 18 living in Sinop. The sample size required for the research was calculated using the Simple Random Sampling method sensitive to the population size, and the research was carried out with a total of 504 people. In the collection of the data, the“Socio-Demographic Introduction Form”and“The Form for Determining the Opinions of the Effects of Geographically Indicated Products on Gastronomy Tourism”were used to determine the introductory characteristics (age, gender, etc.) of the participants, who were formed by the literature review by the researcher. The questionnaire form created through Google forms was shared on social media accounts such as WhatsApp and Instagram of the researcher. Data analysis was performed by transferring the data obtained from the research to the Statistical Package for Social Sciences 22.0 package program via Google Forms. In the evaluation of the data, descriptive statistical analyzes (number, percentage, mean, standard deviation) and cross tables and chi-square test were performed. Sixty eight point seven percent of the participants are between the ages of 18-25, 60.7% are women and 73.6% are married. Asked to the participants,“Do you know what a geographically marked product is?”The answer to the question was mostly (44.6%) I know a little bit. To the question asked about which of the geographically indicated products belonging to Sinop province is consumed more, 56.3% answered Sinop Ravioli.