Bilişsel davranışçı terapinin depresyon düzeyi yüksek olan bireylere etkisi
The effect of cognitive behavioral therapy on individuals with high depression levels
- Tez No: 801179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), uzun yıllardır depresyonu tedavi etmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu araştırmada depresyon düzeyi yüksek olan bireylerin depresif belirtilerini azaltmada BDT'nin etkililiğini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla 224 kişiye depresyonun şiddetini ölçmek amacıyla Beck Depresyon Ölçeği ve depresif belirtilerini ölçmek amacıyla SCL-90 Belirti Tarama Listesi uygulanmıştır. En yüksek düzeyde semptom gösteren, araştırmaya katılmayı kabul eden 30 kişi katılımcı olarak seçilmiştir. Seçilen 30 kişi, deney grubu (n=15) ve kontrol grubuna (n=15) rastgele atanmıştır. Deney grubundaki katılımcılara çevrimiçi olarak 40-50 dakikalık 8 seanstan oluşan BDT uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. BDT uygulaması tamamlandığında, deney grubuna ve kontrol grubuna son test uygulanmıştır. Araştırmanın nicel bulguları; deney grubu ve kontrol grubunun ön test ve son test puanlarının grup içi (bağımlı örneklem t testi) ve gruplar arası (bağımsız örneklem t testi) karşılaştırmaları yapılarak, nitel bulguları ise, araştırmacının seans notları ve katılımcıların geri bildirimleri aracılığıyla elde edilmiştir. Kontrol grubu ve deney grubunun ön test ve son test puanları arasındaki fark karşılaştırıldığında, iki grup arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Deney grubunun ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında ise, depresif semptomlarda anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir. BDT uygulaması süresince katılımcıların depresif semptomlarında azalma, işlevselliklerinde artış gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda, BDT depresif semptomları azaltmada etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cognitive Behavioral Therapy (CBT) has been one of the methods used to treat depression for many years. In this study, it was aimed to investigate the effectiveness of CBT in reducing the symptoms of depression in individuals with high levels of depression. For this purpose, the Beck Depression Scale was applied to 224 people to measure the severity of depression and the SCL-90 Symptom Checklist to measure their depressive symptoms. 30 people who showed the highest level of symptoms and agreed to participate in the study were selected as participants. The selected 30 people were randomly assigned to the experimental group (n=15) and the control group (n=15). While CBT consisting of 8 sessions of 40-50 minutes was applied to the participants in the experimental group, no intervention was made to the control group. When the CBT was completed, the post-test was applied to the experimental group and the control group. Quantitative findings of the research were obtained; intra-group (dependent sample t-test) and intergroup (independent sample t-test) comparisons of the pre-test and post-test scores of the experimental group and control group, and the qualitative findings were obtained through the session notes of the researcher and the feedback of the participants. When the difference between the pre-test and post-test scores of the control group and the experimental group was compared, a significant difference was observed between the two groups. When the pre-test and post-test scores of the experimental group were compared, a significant decrease was found in depressive symptoms. During the CBT application, a decrease in the depressive symptoms of the participants and an increase in their functionality were observed. As a result of the research, CBT was found to be effective in reducing depressive symptoms.