Bipolar bozukluk tanısı olan bireylerde dans ve hareket temelli çalışmanın işlevsellik, kaygı düzeyleri ve başa çıkma tutumlarına etkisi
The effect of dance and movement therapy on anxiety, functionality, and coping attitudes in individuals with bipolar disorder
  1. Tez No: 801180
  2. Yazar: ZİLAN KAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı bipolar bozukluk tanısı olan bireylerde dans ve hareket temelli çalışmanın işlevsellik, kaygı ve başa çıkma tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda deney ve kontrol grubundaki katılımcıların kaygı düzeyleri ve başa çıkma tutumları ön ve son test değerleri ölçülecek ve deney grubundaki katılımcıların işlevsellikteki değişimleri katılımcıların değerlendirme ve yorumları üzerinden görüşmeci tarafından yorumlanacaktır. Bu araştırmanın tasarımı nitel ve nicel olarak karma bir yaklaşımı barındırmaktadır. Nicel araştırma türleri arasından deneysel yönteme sahip olan araştırmanın modeli kesitsel müdahale modelidir. Araştırmanın evreni 18-45 yaş arası bipolar bozukluk tanısı olan bireyler, örneklemini ise 8 deney 8 kontrol grubu olmak üzere 16 kişi oluşturmaktadır. Araştırma örneklemine remisyon dönemindeki bireyler dahil edilmiştir. Araştırma için katılımcıların demografik ve bipolar bozukluk ile alakalı bilgileri için sorular içeren Demografik Bilgi Formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Beck Kaygı Ölçeği, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nicel analiz bulgularında kontrol ve deney grubunun ön ve son test değerleri karşılaştırılmış ve deney grubu katılımcılarının değerlendirme ve yorumları nitel içerik analizine tabii tutulmuştur. Araştırma bulgularına bakıldığında dans ve hareket çalışması müdahalesinin deney grubu katılımcılarında başa çıkma tutumları kendine yardım alt boyutunda anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Deney grubunun son ölçüm puanlarına bakıldığında Beck Kaygı Ölçeği ile başa çıkma tutumları yaklaşım alt boyutu ile negatif yönlü, sakınma ve kaçınma alt boyutu ile pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Nitel içerik analizi bulgularına bakıldığında katılımcıların grup etkileşimi, farkındalık ve kendine yardım temalarında ortaklaştıkları ve eyleme geçme, kendini sakinleştirme, değişim, damgalanma ile mücadele, farklı bakış açısı geliştirme gibi alt kodlarda pozitif anlamda bir geri bildirim alındığı görülmüştür. Elde edilen bu veriler, alan yazından örnek çalışmalarla tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effectiveness of dance and movement-based therapy on functional ability, anxiety and coping attitudes in individuals diagnosed with bipolar disorder. To achieve this goal, the pre- and post-test values of anxiety levels and coping attitudes of participants in the experimental and control groups will be measured, and the changes in functional ability of the experimental group participants will be interpreted based on the evaluations and comments of the participants. The design of the research is a cross-sectional intervention model and has a mixed qualitative and quantitative approach. The population of this study consists of individuals aged 18-45 with a diagnosis of bipolar disorder, and the sample size is 16 people consisting of 8 in the experimental group and 8 in the control group. Participants in remission phase will be included in the sample. The Demographic Information Form, Hamilton Depression Rating Scale, Young Mania Rating Scale, Beck Anxiety Scale, and Coping Attitudes Scale, containing questions about demographic information and information related to bipolar disorder, were used in the study. In the quantitative analysis findings, the pre- and post-test values of the control and experimental groups were compared, and the evaluations and comments of the experimental group participants were subjected to qualitative content analysis. Results showed that the dance and movement intervention had a significant effect on the self-help dimension of coping attitudes in the experimental group participants. When looking at the final measurement scores of the experimental group, it was found that there was a significant relationship between the Beck anxiety scale and the approach dimension of coping attitudes in a negative direction and the avoidance and escape dimension in a positive direction. When looking at the qualitative content analysis findings, it was seen that participants had a common positive feedback in group interaction, awareness, and self-help themes and subcodes such as taking action, calming down, change, fighting stigma, and developing a different perspective. The obtained data were discussed with studies from the literature and recommendations were made for future research.