American paranoia and conspiracy theories in Philip K. Dick's dystopian works
Philip K. Dick'in distopik eserlerinde Amerikan paranoyası ve komplo teorileri
- Tez No: 801192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amerikalı seçkin bilim kurgu yazarlarından Philip K. Dick, eserlerinde insan doğası, gerçekliğin doğası ve hükümetin doğası üzerine yaptığı tartışmalarla tanınmaktadır. Distopik romanları, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ortaya çıkan Soğuk Savaş döneminin çeşitli çatışmalarını ele alır. Dick, eserleri aracılığıyla Soğuk Savaş ortamının Amerikan toplumu üzerindeki etkisini inceler ve totaliter devletlerin paranoya atmosferini besleyen dinamiklerini analiz eder. Bu tezin amacı, Dick'in eserlerindeki siyasi paranoya ve komplo unsurlarını tespit etmektir. Soğuk Savaş'ın tırmandığı dönemde Dick'in karakterleri, kendi dünyalarından dışlanmış, toplum üzerindeki hâkimiyetlerini korumak için her yola başvurabilecek otoriteden dehşet duyan bireyleri temsil eder. Dick, eserlerinde kendi toplumunu temel alarak sosyal yapıları ustalıkla inşa eder ve bu durum romanlarını paranoya ve komplo teorilerini incelemek için ideal hale getirir. Bu tez, Amerikan toplumuna odaklanarak, Soğuk Savaş döneminin sosyal ve siyasi ikliminin paranoya ve komplo teorilerini nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Dick'in eserlerinin kapsamlı bir incelemesi yoluyla bu tez, Soğuk Savaş ortamının Amerikan psijesi üzerindeki etkilerine ve toplumda komplo teorilerinin gelişimini nasıl etkilediğine dair içgörüler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Philip K. Dick, a prominent American science fiction writer, has become renowned for his discussions of human nature, nature of reality, and nature of government in his works. His dystopian novels explore various conflicts of the Cold War era that emerged following the Second World War. Through his works, Dick examines the impact of the Cold War environment on Americans and deconstructs the dynamics of totalitarian states that foster an atmosphere of paranoia. The purpose of this dissertation is to identify political paranoia and conspiracy elements in Dick's works. At the height of the Cold War, Dick's protagonists represent individuals who are outcastes from their own world, terrified of the authority that would go to any lengths to preserve its position of dominance over people. Dick skillfully constructs social structures in his works based on his own society, making his novels ideal for studying paranoia and conspiracy theories. By focusing on American society, this dissertation aims to comprehend how the social and political climate of the Cold War era impacted paranoia and conspiracy theories. Through a thorough examination of Dick's works, this dissertation will provide insights into the effects of the Cold War environment on the American psyche and how it influenced the development of conspiracy theories in society.