Morkaraman koyunların laktasyon eğrisinin belirlenmesi için uygun modelin tahmini
  1. Tez No: 80120
  2. Yazar: ŞERAFETTİN DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKÇAPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
77 ÖZET Morkaraman Koyunlarının Laktasyon Eğrisinin Belirlenmesi İçin Uygun Modelin Tahmini Bu araştırma, Morkaraman ırkı koyunlarının gerçek süt verim değerleri ve dört farklı laktasyon eğrisi modeli kullanılarak uygun laktasyon eğrisi modelinin tahmin edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini özel bir işletmede yetiştirilen 104 baş Morkaraman koyuna ait süt verimleri oluşturmuştur. Koyunların süt verimleri, yaş grupları itibariyle 2, 3, 4+ yaşlı olmak üzere üç grupta, kuzulama tipi itibariyle tek ve ikiz doğuran olmak üzere iki grupta analiz edilmiştir. Sekiz baş koyun, bulunduğu grubun veri yapışım bozduğu için analiz dışı bırakılarak toplam 96 baş koyunun süt verimleri analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan Wood, Cobby, Dave ve Morant modellerinde elde edilen belirtme katsayısı değerleri sırasıyla % 77-81, % 76-86, % 96, % 97-98 arasında bulunmuştur. Bu modellerde kullanılan değişkenlerin süt verimini açıklama düzeyi % 76-98 arasında olup, geriye kalan % 2-24' lük kısım ise süt verimini etkileyen diğer faktörlerden kaynaklanmaktadır. Yaş gruplarında ve kuzulama tiplerinde kullanılan modeller yardımıyla tahmin edilen laktasyon süt verimleri arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Gruplardaki parametrelerin ortalama değerleri ile elde edilen laktasyon süt verimleri yönünden Wood ile Cobby modeli ve Dave ile Morant modeli benzerlik göstermiştir. Araştırmada, analiz sırasında elde edilen laktasyon eğrisi, laktasyon süt verimi, belirtme katsayısı, hata kareler toplamı ve özilişki sonuçlarına göre, Morkaraman koyunları için en uygun modelin Dave modeli olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Doğrusal olmayan regresyon analizi, En küçük kareler yöntemi, Laktasyon eğrisi, Morkaraman koyunları, Süt koyunculuğu.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY Estimation of Appropriate Model to Define Lactation Curve of Morkaraman Ewes This study was carried out to estimate the appropriate model of lactation curve by using both value of real milk production of Morkaraman ewes and four different lactation curves. The main data source was the value of milk production of Morkaraman ewes that were bred in a private establishment. The milk production values were analyzed in two groups namely, age groups by 2, 3, 4 and more and birth type groups by means of single and twin. Totally the milk production data of 96 ewes was analyzed and eight animals were excluded because of distortion of data structure in their groups. The determination coefficients of the age groups and birth type in Wood, Cobby, Dave and Morant models were % 77-81, % 76-86, % 96, % 97-98 respectively. The determination levels of variables used in these models were between % 76 and 98, and remaining part was explained by other variables affecting milk production. The difference between lactation of milk production by using the models of age groups and birth type groups were not statistically important. The models of Wood and Cobby and the models of Dave and Morant were similar according to milk production obtained by using average values of parameters in their groups. The model of Dave was the most appropriate model for Morkaraman ewes according to lactation curve, lactation milk production, determination coefficient, sum of squares of errors and autocorrelations obtained in the analyses. Key Words : Dairy sheep, Lactation curves, Least Square Method, Morkaraman sheep, Non-linear regression analysis.