Kangal ırkı köpeklerde döl verimi, yaşama gücü, büyüme ve beden ölçülerine ait özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 80119
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ARPACIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
51 ÖZET Kangal Irkı Köpeklerde Döl Verimi, Yaşama Gücü, Büyüme ve Beden Ölçülerine Ait Özelliklerin Araştırılması Bu araştırma, Ulaş Tarım İşletmesinde yetiştirilen Kangal Çoban Köpeklerinin döl verimi, yaşama gücü, büyüme ve bazı beden ölçülerine ait özellikleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Döl verimi özelliklerinin belirlenmesinde 29 adet dişi köpekten elde edilen kayıtlar kullanılmıştır. Büyüme özelliklerinin belirlenmesinde 30. günde 140, 60. günde 124 ve 90. günde ise 121 adet yavrunun canlı ağırlık kayıtları incelenmiştir. Beden ölçülerinin (cidago yüksekliği, beden uzunluğu ve sağrı uzunluğu) belirlenmesinde damızlık olarak ayrılan 4 erkek ve 7 dişi olmak üzere 1 1 adet köpekten alınan kayıtlar kullanılmıştır. Araştırmada Kangal Çoban Köpeklerinin seksüel siklus uzunlukları, gebe olanlarda 234,42 gün, gebe olmayanlarda 182,75 gün olarak bulunmuştur.52 Doğumdan süt kesimi dönemine (3. ay sonu) kadar canlı ağırlık üzerine doğum mevsimi, cinsiyet, ana yaşı ve yavru sayısının etkileri incelenmiştir. Doğum mevsiminin doğum ağırlığına etkisi (P < 0,001), 1. ay ağırlığına (P < 0,05), 2. ve 3. ay ağırlıklarına etkisi (P < 0,001). istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Cinsiyetin canlı ağırlığa etkisi 3. ay canlı ağırlığında istatistiki olarak önemli bulunmuştur (P < 0,01). Ana yaşının canlı ağırlığa etkisi 1. ayda (P < 0,001), 2. ve 3. ayda (P < 0,05) istatistiki olarak önemlidir. Yavru sayısının canlı ağırlığa etkisi ise 1. ve 2. ayda (P < 0,001) ve 3. ayda (P < 0,01) istatistiki olarak önemlidir. Yavruların ortalama doğum ağırlığı erkeklerde 554,51 g, dişilerde 532,37 g ve genel olarak 543,589 g tespit edilmiştir. İlkbahar - yaz doğumlu yavrularda ortalama canlı ağırlık birinci, ikinci ve üçüncü ayda sırasıyla 2283,94, 4431,20 ve 7593,21 g; sonbahar - kış doğumlu yavrularda ise sırasıyla 2066,52, 3935,85 ve 6684,25 g olarak bulunmuştur. Bir yaş itibariyle; erkek ve dişi köpeklerde sırasıyla cidago yüksekliği 70:25; 57,86 cm, beden uzunluğu 73,25; 63,00 cm ve sağrı uzunluğu 26,25: 21,57 cm olarak belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Beden ölçüleri, büyüme, döl verimi, Kangal Çoban Köpeği, Yaşama Gücü.
Özet (Çeviri)
A Study on the Characteristics of the Fertility, Viability, Growth and Body Measurements of the Kangal Dogs This study was carried out for the purposes to identify the characteristics of fertility, viability, growth and some body sizes of the Kangal Dogs raised in the Ulaş Agricultural Enterprise. The data obtained from 29 female dogs were used to identify the characteristics of fertility. Three body measurements (height at withers, body length, croup length) were taken from 4 male and 7 female dogs. In the study, it was found that the sexual cycle is 234,42 days during periods of pregnancy, and 182,75 days during periods of non-pregnancy. The length of pregnancy was found as 60,9 ± 0.42 days in 21 each Kangal Dogs lashed out. From 167 baby dogs, 5 (2,99 %) were born dead. Survival rates of baby dogs were found as 86,42 % in 30th days, 76,54 % in 60th days and 74,69 % in 90th days. The effects of birth season, sex, dam age and number of baby dogs per birth on the growth from the birth to the end of suckling (end of 3rd month) were examined.54 The effect of birth season on birth, 1st, 2nd and 3 rd mounths of live weight was statistically significant (P < 0,05, P < 0,001). The effect of age of dam on 1st, 2nd and 3rd mounths of live weight was statisticaly significant. (P < 0,001, P < 0,05). The effect of number of baby dogs on birth, 1st, 2nd and 3rd mounths of live weight was statistically significant (P < 0,001, P < 0,01). The average birth weight of baby dogs was determined as 554,51 g in male, and 532,37 g in female, and 543,59 in general. In the first, second and third months the average live weight of baby dogs were found 2283, 94? 4431,20 and 7593,21 g for those born in the spring - summer, and 2066,52: 3935,85 and 6684,25 g for those born in the fall - winter, respectively. As of one - year old, in male and female dogs the height at withers were identified 70,25 and 57,86 cm; the body length 73,25 and 63,00 cm; and the croup length 26,25 and 21,57 cm, respectively. Keyd Word : Body Measurements, Fertility, Growth, Kangal Dog: Viability.