Sinizm ve makyavelizmin değişime direnç üzerindeki etkisinde örgütsel hafızanın düzenleyici rolü
- Tez No: 801210
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada çalışanların sinizm ve Makyavelizm seviyelerinin değişime direnç üzerindeki etkisi ve örgütsel hafızanın bu kavramlar üzerindeki düzenleyici rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nicel çalışma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini elektronik perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çalışanlarından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 630 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplamak için anket tekniği kullanılmıştır. Beş bölümden oluşan anket formunda sırasıyla demografik sorular, sinizm ölçeği, Makyavelizm ölçeği, örgütsel hafıza ölçeği ve değişime direnç ölçeği yer almaktadır. Çalışma kapsamında toplanan verilerin analizinde SPSS yazılımı kullanılmıştır. Çalışma hipotezlerinin testi regresyon analiziyle gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda sinizm ve Makyavelizmin ayrı ayrı değişime direnç üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, sinizm ve Makyavelizmin değişime direnç üzerindeki etkisinde örgütsel hafızanın düzenleyici rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of cynicism and Machiavellianism on resistance to change. In addition, the moderating role of organizational memory in the aforementioned relationships were also examined. This quantitative study was conducted in the relational screening model. The sample of the study consisted of a total of 630 participants selected by simple random sampling method from the employees of electronics retailing companies in Türkiye. Questionnaire technique was used to collect data in the study. The questionnaire consisted of five parts, respectively; demographic questions, cynicism scale, Machiavellianism scale, organizational memory scale and resistance to change scale. SPSS software was used in the analysis of the data collected within the scope of the study. Hypotheses tests were carried out by regression analysis. As a result of the analysis, it was determined that both cynicism and Machiavellianism have positive and significant effects on resistance to change separately. On the other hand, it was concluded that organizational memory did not have a moderating role in the aforementioned relationship.