Okul yöneticilerinin dijital vatandaşlık düzeyleri ve teknoloji liderliği öz-yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school administrators' levels of digital citizenship and perceptions of technology leadership self-efficacy
- Tez No: 801225
- Danışmanlar: DR. CEM ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Azerbaycan Bakü şehrinde ve illerinde görev yapan müdür ve müdür yardımcılarının dijital vatandaşlık düzeyleri ve teknoloji liderliği özyeterlik algıları arasındaki ilişkinin ortaya konulması ve incelenmesidir. Araştırma, Azerbaycan devlet ve özel okullarında görev yapan okul yöneticilerinin yaş, cinsiyet, demografik özellikleri, kademe durumu, görev süresi, teknoloji becerilerine sahip olma düzeyi, bilgisayar ve internet kullanımı özyeterlikleri ve yöneticilerin dijital vatandaşlıkları arasındaki ilişki düzeyini incelemek amacıyla için nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem temelinde desenlenmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde amaçlı örnekleme yoluyla belirlenmiş olan Azerbaycan'da bulunan okullarda görev yapan 9 yönetici, nicel bölümünde ise seçkisiz örneklem alma yönetimi ile seçilmiş 255 okul yöneticisi ile çalışılmıştır. Araştırmada nitel veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümündeki verilerin elde edilebilmesi için ise“Eğitim yöneticilerini Teknoloji Liderliği Öz yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda da elde edilen nicel veriler betimsel istatistik yöntemiyle ve nitel veriler ise betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Yöneticilerin görüşleri doğrultusunda elde edilmiş bulgular, teknoloji liderliği öz yeterlik ile ilgili yöneticilerin bu becerilere sahip olması gerektiğine yönelik düşünceleri ve buna sahip olan yöneticilerin öğretmenlerde bunu aşılayan, teknolojik açıdan okulu ve öğrencileri bu bakımdan yeterli düzeyde yöneten kişiler olması gerektiğini belirtilmiştir. Dijital vatandaşlıkla ilgili görüşler değerlendirildiğinde ise teknoloji kullanım becerilerine sahip olan, dijital ortamda kendini ifade edebilen, başkalarına karşı saygılı olan, dijital ortamda kendini yönetmesini bilen, kendini geliştiren kişiler, internet ortamındaki vatandaşlığı dijital vatandaşlık olarak algıladıklarını belirtmişlerdir. Araştırmada yapılmış olan analizler sonucunda dijital vatandaşlık ve teknoloji liderliği öz yeterlik arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca araştırma da okul yöneticilerinin teknoloji liderliği özyeterlik düzeylerinin ve teknoloji liderliği öz yeterlik algılarının yaş, cinsiyet, eğitim durumu, mesleki deneyim, unvan, çalıştıkları okul türü ve okulun kademesi gibi demografik değişkenlerine göre farklılık gösterdiği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal and examine the relationship between digital citizenship levels and technology leadership self-efficacy perceptions of principals and assistant principals working in the city and provinces of Baku, Azerbaijan. The research is based on the use of qualitative and quantitative research methods in order to examine the relationship between age, gender, demographic characteristics, rank status, tenure, level of technology skills, computer and internet use self-efficacy and digital citizenship of school administrators working in Azerbaijan public and private schools. It is patterned on the basis of the mixed method used together. In the qualitative part of the research, 9 administrators working in schools in Azerbaijan, which were determined by purposeful sampling, were studied with 255 school administrators selected by random sampling method in the quantitative part. A semi-structured interview form was used as a qualitative data collection tool in the research. In order to obtain the data in the quantitative part of the research, the“Technology Leadership Self-Efficacy Scale of Education Managers”was used. Quantitative data obtained as a result of the research were analyzed with descriptive statistics method and qualitative data were analyzed with descriptive analysis technique. The findings obtained in line with the opinions of the administrators stated that the administrators should have these skills related to technology leadership self-efficacy and that the administrators who have this should be the people who instill this in the teachers and who manage the school and students at a sufficient level in this regard in terms of technology. When the views on digital citizenship are evaluated, people who have the skills to use technology, can express themselves in the digital environment, are respectful to others, know how to manage themselves in the digital environment, and develop themselves stated that they perceive citizenship in the internet environment as digital citizenship. As a result of the analyzes made in the research, a positive and significant relationship was found between digital citizenship and technology leadership self-efficacy. In addition, it was determined in the research that the technology leadership self-efficacy levels and technology leadership self-efficacy perceptions of school administrators differ according to demographic variables such as age, gender, educational status, professional experience, title, type of school they work in, and school level.