Atrazin ve metribüzin herbisitlerinin Balıkesir tarım toprağındaki tutunum ve taşınımının incelenmesi
Investigation of sorption and transport of atrazine and metribuzine herbicides in Balıkesir agricultural soil
  1. Tez No: 801226
  2. Yazar: İHLAS İLTERİŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT HAKAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Balıkesir ili ve etrafında oldukça fazla kullanılan herbisit türlerinden olan metribüzin ve atrazinin kullanılmasında mahsul randımanının arttırılması hedeflenmektedir. Bu çalışma ile bölgede seçilmiş olan tarım alanlarından alınan numune topraklarda herbisitlerden bölgede en çok kullanılan metribüzin ve atrazinin tutunum ve taşınım gibi davranış biçimini kolon deneyi yardımı ile ortaya çıkartılması ve belirlenmesidir. Deney sonuçlarında taşınım atrazin: 2,3/2,6 metribüzin 1,3/1,6 oranlarında trasöre gecikmeye uğramıştır. Söz konusu gecikmenin sebebinin numune içindeki organik doğal maddelerin bileşiminden meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu çalışma ile metribüzin herbisitinin tutunumunun atrazin herbisitinden az olması sebebiyle zemin suyuna daha çok karışma riskinden ötürü kirleticiliğinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Herbisitlerden metribüzin ile atrazinin doğal ortam üzerinde kullanımından kaynaklı kirlenmiş olan toprakların risk tanımlaması açısından bu çalışma yön verici niteliğinde olup sonrasında hangi yollarla iyileştirilebileceği ve söz konusu ıslahın teknoloji seçimi ile uygulama davranışının belirlenmesinde yüksek ehemmiyeti ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to increase the crop yield in the use of metribuzin and atrazine, which are herbicides that are widely used in and around Balıkesir province. The aim of this study is to reveal and determine the behavior of metribuzin and atrazine, which are the most used herbicides in the sample soils taken from the selected agricultural areas in the region, with the help of column test. In the test results, the transport was delayed at the ratio of atrazine: 2.3/2.6 and metribuzin 1.3/1.6. It turned out that the reason for the said delay was the composition of organic natural substances in the sample. In addition, in this study, it was determined that the metribuzin herbicide had a higher contaminant due to the risk of mixing with the ground water due to the lower adhesion than the atrazine herbicide. This study is guiding in terms of risk identification of polluted soils caused by the use of herbicides metribuzin and atrazine on the natural environment, and it is of high importance in determining the ways in which it can be improved afterwards and the selection of technology and application behavior of the mentioned improvement.