Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde prematüre osteopenisi sıklığı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 801326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TÜRKOĞLU ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda, çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) prematüre bebeklerde osteopeni sıklığının, kemik mineralizasyonunda rol oynayan risk faktörlerinin ve nutrisyonel desteğin prematüre osteopenisine etkisinin araştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak, 1 Ocak 2018-31 Aralık 2022 tarihleri arasında Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği'nde; ≤1500 gr doğum ağırlığına sahip ve ≤32 gebelik haftasında doğan, 6 hafta süreyle yenidoğan yoğunbakım ünitemizde yatışı olan preterm bebeklerde dahil edildi. Dosya bilgilerine ulaşılamayan ya da dosya verileri eksik olan hastalar, postnatal 6 haftadan önce mortalite gelişen bebekler, kromozom anomalisi saptananlar, kronik böbrek yetmezliği gelişen ve diyaliz tedavisi gören bebekler, metabolik hastalık tanısı alanlar, antikonvülzan ilaç tedavisi alanlar, cerrahi operasyon geçiren bebekler çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların maternal özellikleri, demografik ve klinik özellikleri hasta yatış dosyasından ve hastane veri tabanından alındı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 61 prematüre bebeğin, ortalama gastasyon haftası 27,52±2 hafta, doğum ağırlığı ortalaması 905,36±235 gram. Çalışma grubunda, 29'unda (%47,54) prematüre osteopenisi saptandı. Prematüre osteopenisi saptanan bebeklerde serum P düzeyleri, prematüre osteopenisi saptanmayan bebeklere göre postnatal 1. ve 2. haftada istatistiksel olarak anlamlı olmasa da düşük, serum alkalen fosfataz (ALP) değerleri ise prematüre osteopenisi gelişen bebeklerde istatistiksel anlamlı yüksek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, it was planned to investigate the frequency of osteopenia in very low birth weight (VLBW) premature babies, the risk factors that play a role in bone mineralization, and the effects of nutritional support on osteopenia of prematurity. Materials and Methods: Our study were carried out retrospectively in Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Neonatal Clinic between January 1, 2018 and December 31, 2022; preterm infants with a birth weight of ≤1500 g and born at ≤32 weeks of gestation and hospitalized in our neonatal intensive care unit for 6 weeks were included. Patients whose file information could not be accessed or whose file data were missing, infants who developed mortality before postnatal 6 weeks, who were found to have chromosomal anomaly, infants who developed chronic renal failure and received dialysis treatment, who were diagnosed with metabolic disease, who received anticonvulsant drug therapy, and who underwent surgical operation were not included in the study. Maternal characteristics, demographic and clinical characteristics of the patients were obtained from the hospitalization file and hospital database. Results: The mean gastation week of 61 premature babies included in our study was 27.52±2 weeks, and the mean birth weight was 905.36±235 grams. In the study group, premature osteopenia was detected in 29 (47.54%). Although not statistically significant, serum P levels in babies with premature osteopenia were found to be lower in the postnatal 1st and 2nd weeks compared to babies without premature osteopenia, while serum alkaline phosphatase (ALP) values were found to be statistically significantly higher in babies with premature osteopenia.