Tek taraflı eksudatif neovaskuler yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan hastaların diğer gözlerinin noneksudatif makular neovaskularizasyon gelişimi açısından optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients with unilateral exudative neovascular age-related macular degeneration usi̇ng optical coherence tomography angiography to assess the development of nonexudative macular neovascularization in the fellow eyes
  1. Tez No: 801327
  2. Yazar: SÜMEYRA KELEŞ YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY UÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bir gözünde eksudatif yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) olan hastaların kuru tip olan diğer gözlerinin noneksudatif/ eksudatif neovaskuler YBMD gelişimi açısından 2 yıl izlem süresince incelenmesi, prognostik faktörlerinin ve öncü bulgularının araştırılması, retinal ve koroidal vaskuler değişimlerinin optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif kohort olan bu çalışmaya bir gözü eksudatif YBMD, diğer gözü noneksudatif YBMD olan 30 hastanın noneksudatif 30 gözü dahil edildi. Hastalar noneksudatif makular neovaskularizasyon (MNV) olup olmamasına göre ve MNV saptananlarda aktivasyon gelişip gelişmemesine göre gruplara ayrıldı. Hastaların ilk izlem, 1.yıl izlem ve 2.yıl izlem muayenelerinde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), OKTA parametreleri ve MNV seçilen alan-akım alanı ölçümlerinin değişimi değerlendirildi. Enhanced HD Line görüntüleri binarize edilerek koroidal vaskülarite indeksi değerleri hesaplandı. Bu parametreler gruplar arasında ve izlemler arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Grup 1'de ortalama EİDGK'nın, izlemde anlamlı olarak düştüğü görüldü (p=0,042). Bu grupta koryokapillaris akım alanı değerlerinde takip süresince anlamlı bir azalma saptandı (p=0,022). Grup 2'de dış retinal akım alanı değerlerinde izlemlerde anlamlı bir azalma (p=0,011), yüzeyel kapiller pleksus vaskuler dansite parafoveal ve temporal bölgedeki değerlerinde anlamlı bir artış tespit edildi (sırasıyla p=0,008, p=0,021 ).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, patients with exudative age-related macular degeneration in one eye and dry-type age-related macular degeneration in the fellow eye were followed for two years to examine the development of neovascular age-related macular degeneration (nonexudative or exudative) and to investigate prognostic factors, significant findings, and retinal and choroidal vascular changes using optical coherence tomography angiography (OCTA). Materials and Methods: Our prospective cohort study included 30 patients with exudative age-related macular degeneration in one eye and nonexudative age-related macular degeneration in the fellow eye, totaling 30 eyes. Patients were divided into groups according to whether or not there was nonexudative macular neovascularization (MNV) and whether activation developed in those with nonexudative MNV. The change in best corrected visual acuity (BCVA), OCTA parameters and MNV selected area-flow area measurements at the first control, 1st year and 2nd year follow-up examinations of the patients were examined. Enhanced HD Line images are binarized and choroidal vascularity index values were calculated. The mentioned parameters were compared between groups and on the between follow-ups. Results: In Group 1, mean BCVA decreased significantly during follow-up (p=0,042). In this group, a significant decrease was observed in choriocapillaris flow area values during the follow-up period (p=0.022). There was a significant decrease in outer retinal flow area values in the Group 2 in the follow-ups (p=0.011), superficial capillary plexus vascular density parafoveal and a significant increase in the values in the temporal region was detected (p=0.008, p=0.021, respectively).