Bipolar affektif bozukluk tanılı hastalarda aleksitimi düzeylerinin toplum ruh sağlığı merkezi başvurusu açısından yordayıcılığı
Effects of alexithymia levels on community mental health center treatment follow ups in bipolar disorder patients
  1. Tez No: 801329
  2. Yazar: YİĞİT MOĞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda bipolar affektif bozukluk tanılı hastaların taburculuk sonrası, hastaların aleksitimi toplam ve alt grup puanlarının, toplum ruh sağlığı merkezi (TRSM) takibine devamlılık ve dolayısıyla tedavi uyumu ile ilişkisinin ve bu açıdan öngörücü etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda aleksitimi toplam ve alt grup puanları ile hastaların işlevsellikleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2022-Mart 2023 tarihleri arasında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yataklı servisinde DSM-V tanı kriterlerine göre bipolar bozukluk tanısı ile yatışı yapılmış, taburculuk sırasında remisyonda olan ve taburculuk sonrası TRSM takibi için kaydı alınarak TRSM kontrolüne çağrılan hastalar dahil edildi. Hastaların taburculukları sırasında dahil etme kriterlerini karşılamaları ve çalışmaya katılmayı kabul etmeleri halinde sosyodemografik verilerinin alınmasının ardından Young Mani Değerlendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ) uygulanacaktır. Taburculuk sonrası üçüncü ayını dolduran hastalar tekrar görüşmeye çağrılarak Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) uygulanacak, TRSM takibine gelip gelmemelerine göre 2 gruba ayrılacaktır. Bulgular: Çalışmamızda TRSM takibine devam eden hastaların Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ) puanları tüm alt gruplarda, takibe devam etmeyen hastalara göre daha düşük bulundu. Aleksitimi duyguları tanıma güçlüğü (TAÖ A) ve duyguları ifade etme güçlüğü (TAÖ B) ve toplam puanın, TRSM takibine devamlılık için öngörücü olarak kullanılabileceği görüldü. Aynı zamanda hastaların aleksitimi puanları arttıkça işlevselliklerinde düşüş olduğu tespit edildi. Sonuç: Bipolar affektif bozukluk tanısı almış aleksitimik hastaların TRSM idame tedavisine devamlılığı ve dolayısıyla tedavi uyumu, aleksitimik olmayan hastalara göre daha düşüktür. TAÖ toplam puan ve tüm alt gruplarda puan arttıkça TRSM takibine devamlılık düşmektedir. TAÖ-A, TAÖ-B ve toplam TAÖ puanları yükseldikçe, hastaların TRSM takibine gelmeyen grupta olma riski artmaktadır. Aleksitimi toplam ve alt grup puanları arttıkça işlevsellikte düşüş görülmektedir. Hastaların TAÖ tüm alt gruplarının puanı arttıkça KİDÖ puanları da anlamlı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study our main aim was to find the relationship between alexithymia scores and adherence to Community Mental Health Care Center (CMHC) follow up after discharge from hospital in bipolar affective disorder patients. This also included testing for if the alexithymia total and subgroup scores' predictive values for patients' treatment follow up numbers. We also studied the relationship between alexithymia scores and functionality of patients. Method: Our study included bipolar affective disorder patients (according to DSM-V criteria) who are discharged from Erenkoy Mental Health and Nervous Diseases Hospital, which were in remission during discharge and were recorded in community mental health care patients list and called for follow ups. If patients fulfilled the inclusion criteria, they were given Young Mania Rating Scale, Hamilton Depression Rating Scale, Toronto Alexithymia Scale (TAS). After 3 months have passed after discharge, patients were called for an interview and Functioning Assessment Short Test (FAST) was admitted. Patients were divided into two groups depending on whether they continued CMHC follow-ups or not. Results: Patients who continued follow-ups of CMHC scored low in all subgroups of TAS. We find that difficulty in identifying feelings (TAS A), difficulty describing feelings (TAS B) subgroups and total TAS scores can be used to predict whether the patients will continue CMHC follow-ups. Also, we found that with increases in alexithymia scores there was a decline in functionality in patients. Conclusion: Alexithymic bipolar patients' follow-up rates for CMHC were lower than non-alexithymic patients. In all TAS subgroups when scores increased, adherence to CMHC decreased. Increase in TAS A, TAS B and total TAS scores were associated with increased risk of being in the group that didn't continue CMHC follow ups. When patients' TAS subgroup scores increased there was also an increase in FAST total scores.