Öğretmen ve veli gözünden okul öncesi öğrencilerinin pandemi döneminde yaşadığı iletişim sorunlarını anlamaya yönelik bir çalışma
A study to understand the communication problems faced by pre-school students in the pandemic period from the eyes of teachers and parents
  1. Tez No: 801363
  2. Yazar: REYHAN KILIÇ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alıp hayatımızı her açıdan etkileyen Covid-19 salgını, eğitime de birçok açıdan etki etmiştir. Yüz yüze yapılan eğitim kadar etkili olamayan uzaktan eğitim, çocukların temel kazanımlarını tam anlamıyla kazanamadığı bir dönem olmuştur. Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitim alan çocukların pandemi döneminde uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte öğretim sürecinde yaşadıkları sorunları irdelemektir. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen, öğretmenler için 7, veliler için 8 maddeden oluşan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Öğrencilerin yaşlarının küçük olması sebebiyle anket öğrencilerin öğretmenleri ve velilerine uygulanmıştır. Elde edilen veriler anket yoluyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde veli ve öğretmen görüşleri arasında farklılıklar bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Uzaktan eğitimdeki teknolojik aksaklıklar, derslerin yüz yüze eğitim kadar verimli geçmemesi, çocukların sosyal ortamdan uzak olması, bu süreçteki beslenme ve uyku düzensizlikleri, tekrar yüz yüze eğitime geçildiğinde uyum güçlüğü, agresif davranışlar öğrencilerin yaşadıkları sorunlar olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has had an impact on education in many ways, affecting the entire world and our lives in all aspects. Online education, not as effective as face-to-face schooling, has been a time when children simply can't achieve their basic benefits. The purpose of this study is to address the problems experienced in teaching, as well as the transition from pre-school children to distance learning during the pandemic period. The study's data was collected through a survey of 7 items for teachers and 8 for parents developed by the researcher. The questionnaire applied to teachers and parents of students due to their young age. The data has been analyzed via a survey. When the data was examined, it was found that there were no differences between parents and teachers' views. Technological setbacks in online education, the lack of effective face-to-face teaching of the courses, lack of access to social media for children, and lack of nutrition and sleep in the process, and difficulty of compliance when face-to-face training is identified as the problems experienced by students.