Dental anksiyetesi olan bireylerde bilişsel davranışçı grup terapisi'nin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of cognitive behavioral group therapy in individuals with dental anxiety
  1. Tez No: 801364
  2. Yazar: SALİSE CABBAR TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı; bilişsel davranışçı terapi (BDT) ile çalışılan grubun dental anksiyete düzeylerinde değişim ile oluşup oluşmadığı araştırılmasıdır. Araştırma örneklemi için; İstanbul ilinde özel diş kliniklerine başvuran 18-35 yaş arası yetişkin 125 hastaya dental anksiyete skalası anket olarak uygulanmıştır. Anket sonucuna göre anksiyete seviyesi en yüksek 30 kişi belirlenmiştir. Bunlardan 10 kişiye 8 seans olarak yapılandırılmış bilişsel davranışçı grup terapisi online bir platform olan Zoom üzerinden uygulanmıştır. Diğer 10 kişiye herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Dental Anksiyete Skalası”,“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Beck Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; anksiyete ve depresyon düzeyleri her iki gruptaki hastaların 27-30 yaş aralığındaki hastalarda, kadın cinsiyette, çalışmayan hastalarda ve yüksek eğitime sahip hastalarda anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Araştırmada ayrıca çalışma grubundaki hastalara uygulanan bilişsel terapinin hastaların anksiyete ve depresif duygularının iyileşmesini sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this researchis to investigate whether the group studied with cognitive behavioral group therapy (CBT) occurs with a change in dental anxiety levels. The research sample; between the ages of 18-35 applying to private dental clinics in Istanbul. Dental anxiety scale was applied as a questionnaire to 125 adult patients. According to the results of the survey, 30 people with the highest anxiety level were determined. Cognitive behavioral group therapy structured as 8 sessions was applied to 10 people via Zoom, an online platform. No application was made to the other 10 people.“Personal Information Form”,“Dental Anxiety Scale”,“Health Anxiety Inventory”,“Beck Anxiety Inventory”and“Beck Depression Inventory”were used as data collection tools in the study. Independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and multiple regression were used in the analysis of the data. As a result of the research; Anxiety and depression levels of patients in both groups differ significantly in patients aged between 27-30, in female gender, in unemployed patients and in patients with higher education. In the study, it was also determined that the cognitive therapy applied to the patients in the study group improved the anxiety and depressive feelings of the patients.