Türkiye'de 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık personellerinin ekip çalışması tutumu ve iş doyumu ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between teamwork attitude and job satisfaction of health personnel working in 112 emergency health services in Turkey
  1. Tez No: 801412
  2. Yazar: SAMET ULAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALPAGO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya genelinde meydana gelen afet ve savaş gibi toplumları etkileyen hastalıklar sağlık hizmetlerine olan ihtiyacı gözler önüne sermektedir. Sağlık hizmeti sunan her birim birbirlerine bağlı ayrılmaz bir parçadır. Bu birimler içerisinde en önemlilerinden biride hiç şüphesiz hastane öncesi acil sağlık hizmetleridir. Yapılan çalışmalar hasta veya yaralılara hastane öncesinde ulaşılarak hızlıca tanı konulup, tedavi basamaklarının devreye alınmasının sağ kalım üzerinde son derece kritik olduğunu ortaya koymaktadır. Hastane öncesinde sunulan sağlık hizmetindeki kalitenin artması doğru bir ekip çalışmasından geçmektedir. Doğru bir ekip çalışması sağlık personelleri üzerindeki stresi ve baskıyı ortadan kaldırarak daha doğru ve daha profesyonel yaklaşımda bulunmalarını sağlar ve çalışanların iş doyumları artarken hasta ve yaralıların yatış sürelerinde kısalmaya, güvenli bir hasta bakımı almalarına katkı sağlar. Bu çalışma Türkiye'de hastane öncesi acil sağlık hizmetleri istasyonunda görevli sağlık personellerinin ekip çalışması tutumu ve iş doyumu ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ve veri toplama Mart 2022 – Kasım 2022 tarihleri arasında Kırıkkale 112 Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde bulunan 17 istasyonda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden ve yöneltilen sorulara eksiksiz yanıt veren 204 sağlık personeli oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak literatür taraması yapıldıktan sonra Kişisel Bilgi Formu, Ekip Çalışması Tutum Anketi (EÇTA) ve Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ) tercih edilmiş ve kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından, katılımcılara anket tekniği uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Anket sonucu elde edilen veriler SPSS 21.0 analiz programı ile değerlendirilmiş olup, katılımcıların tutum puan ortalamaları, demografik özelliklerine göre 0.02 anlamlılık düzeyinde, anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği, istatistiksel testler kullanılmıştır. Sınıfsal ölçek tipinin güvenirlik katsayısı 0.79 bulunmuştur. Söz konusu anket formu sorularının güvenirlik katsayısı 0,46 olarak saptanmıştır. Yapılan analiz sonucunda ekip çalışması tutumu ve iş doyumu arasındaki ilişki detaylıca incelenmeye çalışılmıştır. Analizin bazı noktaları disiplinler tek tek bazı noktaları ise birleştirilerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler ışığında bazı noktalarda ekip çalışması ve iş doyumu arasında anlamlı bir bağ bulunmuşken bazı noktalarda ise anlamlı ilişki oluşturacak yeterli veriye ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Diseases affecting societies such as disasters and wars that occur around the world reveal the need for health services. Each unit that provides health services is an inseparable part connected to each other. One of the most important of these units is undoubtedly the pre-hospital emergency health services. Studies show that reaching the sick or injured before the hospital, making a diagnosis quickly and putting the treatment steps into action is extremely critical on survival. The increase in the quality of the health service provided before the hospital goes through the right teamwork. A correct teamwork eliminates the stress and pressure on health personnel, enables them to take a more accurate and more professional approach, and contributes to the shortening of the hospitalization times of the patients and the injured, and to the safe patient care, while the job satisfaction of the employees increases. This study was conducted to evaluate the relationship between teamwork attitude and job satisfaction of health personnel working in 112 Emergency Health Services in Turkey. Research and data collection was carried out between March 2022 and November 2022 at 17 stations within Kırıkkale 112 Emergency Health Services. The sample of the study consists of 204 health personnel who accepted the study and answered the questions asked completely. After the literature review was done as data collection tools, Personal Information Form, Teamwork Attitude Questionnaire (ECTA) and Minnesota Job Satisfaction Scale (MIS) were preferred and used. The data were collected by the researcher by applying the questionnaire technique to the participants. The data obtained as a result of the survey were evaluated with the SPSS 21.0 analysis program, and statistical tests were used to determine whether there was a significant difference at the 0.02 level of significance, according to the participants' attitude score averages, demographic characteristics. The reliability coefficient of the class scale type was found to be 0.79. The reliability coefficient of the aforementioned questionnaire form questions was determined as 0.46. As a result of the analysis, the relationship between teamwork attitude and job satisfaction was tried to be examined in detail. Some points of the analysis were evaluated by combining disciplines and some points one by one. As a result, in the light of the data obtained, a significant relationship was found between teamwork and job satisfaction at some points, while at some points sufficient data could not be reached to create a meaningful relationship.