Selection of a fulfillment center in the us market: The case of exporter SMEs in turkey
Abd pazarındaki lojistik merkezlerinin seçimi: Türkiye'deki ihracatçı KOBİ'ler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 801413
  2. Yazar: KEMAL ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ABD Pazarındaki Lojistik Merkezlerinin Seçimi: Türkiye'deki İhracatçı KOBİ'ler Üzerine Bir Araştırma Son birkaç on yılda küreselleşme, büyük çaplı firmalardan KOBİ'lere kadar uzanan geniş bir yelpazede şirketlerin kolaylıkla yeni pazarlara girmesinin yolunu açmıştır. Ortaya çıkan bu hızlı ticari dinamiğin bir sonucu olarak, şirketler, lojistik veya tedarik zinciri gibi süreçlerini, lojistik merkezleri gibi, birtakım üçüncü parti şirketlerden dışarıdan tedarik ile sürdürmeyi tercih etmektedirler. Fakat KOBİ'ler, dış pazarlardaki ihracat faaliyetlerinde lojistik merkezlerinin sunduğu hizmetler sayesinde, kendilerine rekabetçi avantaj sağlayacak bazı faktörlere sahip olabilirler. Bu araştırma, Türkiye KOBİ'lerinin A.B.D.'ye yönelik ihracat faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı amacıyla uygun lojistik merkezleri hangi faktör veya kriterlere göre seçtiğini geniş kapsamlı bir anket yardımıyla ölçümlemektedir. Sonuç olarak, lojistik merkezlerinin bölgesellik faktörü ve lojistik süreçlerindeki efektifliğinin, Türkiye KOBİ'lerinin A.B.D.'ye yönelik ihracat faaliyetleri veya planlarındaki kriterler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Selection of a Fulfillment Center in the US Market: The Case of Exporter SMEs in Turkey For the last couple of decades, globalization carved the path for a more interconnected medium of trade for businesses, ranging between large-size corporations and SMEs, to penetrate into new markets. As a result of this high-paced medium of transactions, businesses have been opting to outsource some of their supply-chain and logistics-related processes to some particular 3rd party firms, such as fulfillment centers. SMEs, however, can achieve even higher competitive advantages by working with fulfillment service providers for their export operations to foreign markets, which is being reinforced by several factors. This survey particularly investigates the Turkey-based SMEs' selection criteria on the appropriate fulfillment service providers for their export operations to the United States of America, through a wide-coverage questionnaire that measures companies' perception on fulfillment centers. Consequently, the presence of locality and the effectiveness of logistics are found to be significant for Turkey-based SMEs that develop export plans and/or operations to the United States, for their fulfillment center selection criteria.